Ερυθρός Αστέρας - Εφές 93-85: Νίκη γοήτρου για τους Σέρβους, ανοικτό το αν θα είναι 5οι ή 6οι οι Τούρκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας (12-16) επικράτησε με 93-85 της Αναντολού Εφές (16-12), η οποία θα περιμένει το αποτέλεσμα του Μακάμπι-Φενέρμπαχτσε (13/4) για να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει.

Οι φίλοι του Ερυθρού Αστέρα πανηγύρισαν μια νίκη γοήτρου στην αυλαία της Regular Season της Euroleague στην Aleksandar Nikolic Hall, με την Εφές να βρίσκεται πλέον σε... κατάσταση αναμονής. Ο Εργκίν Αταμάν δεν γνωρίζει αυτή τη στιγμή αν η ομάδα του θα τερματίσει 5η ή 6η στην τελική κατάταξη της Euroleague, αφού όλα θα ξεκαθαρίσουν μετά το εξ αναβολής Μακάμπι - Φενέρμπαχτσε της ερχόμενης Τετάρτης (13/4).

Εάν η Μακάμπι νικήσει, η Εφές θα είναι 6η και στα playoffs θα παίξει με την Αρμάνι Μιλάνο. Εάν πάλι η Μακάμπι ηττηθεί, οι Τούρκοι θα βγουν 5οι και θα παίξουν με την Ρεάλ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Τούρκοι πέτυχαν οκτώ πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά (5-8) με αιχμή του δόρατος τον Άντερσον, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς. Στα μισά της περιόδου, προηγήθηκαν με 12-20 με τον Σιμόν και λίγο αργότερα έφτασαν στο +9 με τον Μπράιαντ (16-25, 7'). Οι παίκτες του Αταμάν σταμάτησαν στους 29 πόντους στο δεκάλεπτο (21-29), δείχνοντας να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση. Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε να ισορροπεί την κατάσταση στο 13ο λεπτό, με τους Ντόμπριτς και Χόλινς να μειώνουν στους τέσσερις (30-34) με διαδοχικά καλάθια. Ο Ιβάνοβιτς ισοφάρισε λίγο αργότερα (36-36, 16') κι εν τέλει το σκορ παρέμεινε ισόπαλο ως το τέλος του ημιχρόνου (40-40, 20'). Οι Σέρβοι βελτίωσαν στο β' δεκάλεπτο την άμυνα τους και κατάφεραν να δώσουν νέα πνοή στο ματς ενόψει της επανάληψης.

Το σύνολο του Ράντονιτς επιβεβαίωσε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου πως είχε φέρει το ματς πιο κοντά στα μέτρα του (44-40, 22'), αποδίδοντας όλο και πιο αποτελεσματικό μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση. Ο Ντόμπριτς έκανε το 52-47 και λίγο αργότερα ο Κάλινιτς από την γραμμή έστειλε τον Αστέρα στο +8 (59-51, 26'). Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +10 (61-51), με την Εφές να μην λειτουργεί καθόλου καλά στο συγκεκριμένο διάστημα. Ένα τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου όμως από τον Λάρκιν για το 65-62 ήταν αρκετό για να βάλει και πάλι... φωτιά στο ματς. Η Εφές με 0-9 σερί με αποκορύφωμα τα καλάθια των Μπράιαντ, Σίνγκλετον πήρε το προβάδισμα (65-68, 32'), το οποίο διατήρησε με τον Πλάις (71-73) έξι λεπτά πριν το τέλος. Ο Μίτροβιτς ισοφάρισε σε κρίσιμο σήμειο (82-82, 37') κι ο Ουόλτερς συνέχισε ακολούθως το μοτίβο των ισοπαλιών, κάνοντας το 84-84, 1'58'' πριν το φινάλε.

Οι Σέρβοι είχαν ξεκάθαρα το μομέντουμ, πήρε προβάδισμα με γκολ-φάουλ του Κάλινιτς (87-84) κι ο Ούολτερς διαμόρφωσε το +5 (89-84) στα 50''. Ο Κάλινιτς τελείωσε το ματς στα 14'' με δίποντο κι ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε μια νίκη γοήτρου, παρατείνοντας παράλληλα την... αγωνία της Εφές αναφορικά με την τελική της θέση στην κατάταξη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-29, 40-40, 65-62, 93-85.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επί μέρους 9-3 του Ερυθρού Αστέρα στα τελευταία 93 δευτερόλεπτα και κατ επέκταση τη συγκέντρωση των παικτών του Ράντονιτς στο κλείσιμο του αγώνα.

Ο MVP: Από κοινού οι Κάλινιτς (16π., 10ριμπ., 8ασ.) και Ουόλτερς (15π., 3ασ., 2ριμπ.) που... μίλησαν στο φινάλε με καθοριστικά καλάθια.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αταμάν έριξε στο ματς τους Τουντσέρ και Πετρούσεφ για να μεγαλώσει το ροτέισον του, όμως δεν του προσέφεραν τίποτα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Οι Ντόμπριτς (15π.), Μίτροβιτς (11π., 3ριμπ.) και Νταβιντόβατς (10π., 3ριμπ., 2ασ.) έκαναν μπόλικη δουλειά, βάζοντας το... λιθαράκι τους στη νίκη των Σέρβων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 53 πόντοι του Ερυθρού Αστέρα στο β' ημίχρονο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Εφές θα πρέπει να περιμένει το αποτέλεσμα του εξ αναβολής Μακάμπι-Φενέρ (13/4), ούτως ώστε να μάθει τον αντίπαλο της στα playoffs.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Εφές είχε επικρατήσει με 84-83 στην Πόλη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Νίκη γοήτρου για τον Ερυθρό Αστέρα που πανηγυρίστηκε πάντως δεόντος από τους φίλους του. Η Εφές ήταν κακή αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο κι αν εξαιρέσουμε ένα καλό της τετράλεπτο, στο υπόλοιπο διάστημα της επανάληψης, οι Σέρβοι ήταν ανώτεροι.