Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 77-67: Πρώτο βήμα για το Βελιγράδι για τους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 77-67 της Μπάγερν Μονάχου στο Παλάου Μπλαουγκράνα κι έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs.

Έστω και δύσκολα, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να λυγίσει την αξιόμαχη Μπάγερν στην Καταλονία, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στο Final 4 του Βελιγραδίου.

Με κορυφαίο επιθετικά τον Ντέιβις (19π.) και θετικό τον Νικ Καλάθη (4π., 5ασ., 2ριμπ., 1κλ.), η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έφτασε σε μια νίκη χωρίς να ενθουσιάσει, έχοντας όμως ουσία. Η άμυνα έκανε την διαφορά, με την Μπάγερν να μην μπορεί να σκοράρει με συνέπεια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν νωχελικοί, με αποτέλεσμα οι Βαυαροί να φτάσουν σε προβάδισμα έξι πόντων (8-14) στα μισά της περιόδου. Η Μπαρτσελόνα αναζητούσε ρυθμό στην επίθεση ενώ αμυντικά έδωσε πολλά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμη και με εννέα πόντους (13-22, 8') χάρη σε βολές του Ρούμπιτ. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους αντέδρασαν και με ένα αναπάντητο σερί επτά πόντων (20-22) έκλεισαν το δεκάλεπτο με την διαφορά στο καλάθι, αφού ο Ντέιβις πρόλαβε το χρόνο και πέτυχε στην εκπνοή ένα δίποντο ψυχολογίας.

Σε ο,τι αφορά τα λεπτά που ακολούθησαν, η σκληρή άμυνα της Μπαρτσελόνα έκανε την επανεμφάνιση της. Η Μπάγερν έκλεισε περίπου 6 λεπτά χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +7 με γκολ-φάουλ του Λαπροβίτολα και βολές του Μίροτιτς (32-25, 15'). Το παιχνίδι συνέχισε να έχει αμυντική φυσιογνωμία, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν συχνά στην γραμμή του φάουλ για βολές. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο εξαιρετικός επιθετικά, Μπράντον Ντέιβις, κάρφωσε για το +9 της Μπάρτσα (40-31, 19'). Οι Καταλανοί κεφαλαιοποίησαν την ανωτερότητα τους στον πίνακα του σκορ, ενώ μέσω της καλής τους άμυνας κατάφεραν να συντηρήσουν αξιόλογες διαφορές. Ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα (43-33) δημιούργησε διψήφια συνθήκη κι η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ξεπεράσει πλήρως το κακό της ξεκίνημα.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν μπήκε δυνατά και με επί μέρους 2-8, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Γιάραμαζ, μείωσε στους τέσσερις (45-41, 24'). Ακολούθως ο Μπαμπ έφερε το ματς στο καλάθι (45-43, 25') κι είχαμε ξανά ντέρμπι. Ο Μίροτιτς με τρίποντο διατήρησε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (52-49, 26'), όμως ο Χίλιαρντ κράτησε ζωντανή την γερμανική ομάδα (52-49, 28') σε κρίσιμη καμπή του ματς. Ο Ντέιβις συνέχισε να είναι ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα και με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 58-49 (29'), αφού η άμυνα των Βαυαρών δυσκολευόταν να βρει λύσεις απέναντι του. Καλάθης και Έξουμ σκόραραν κατά σειρά από την ρακέτα, στέλνοντας τον δείκτη της διαφοράς στο +11 για την ομάδα τους, στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Σμιτς μπήκε κι εκείνος στην εξίσωση, καθώς έγραψε από την περίμετρο το 65-51 (31'), εκκινώντας ιδανικά το καθοριστικό δεκάλεπτο για την Μπαρτσελόνα. Η Μπάγερν εξακολουθούσε να σκοράρει με... το σταγονόμετρο κι η πρωταθλήτρια Ισπανίας, δίχως να εντυπωσιάζει, συνέχει να ελέγχει τον αγώνα (67-56, 34'). Χάντερ και Λούτσιτς με περιφερειακά σουτ έβαλαν ξαφνικά πίεση στην Μπαρτσελόνα (67-62, 35'), αλλά Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς με κρίσιμα καλάθια (73-64, 37') έκοψαν τον... βήχα της Μπάγερν. 1'27'' πριν το άκουσμα της κόρνας της λήξης, ο Ντέιβις με 2/2 βολές σφράγισε το 1-0 της Μπάρτσα, αφού έγραψε το 77-66 που ήταν αδύνατον να ανατραπεί στο χρόνο που απέμενε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-33. 62-51, 77-67.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα έκανε ένα εξαιρετικό β' δεκάλεπτο, γύρισε το ματς με εξαιρετική άμυνα και έκτοτε ήταν σαφώς ανώτερη. Όταν χρειάστηκε, πάτησε το... γκάζι και ξέφυγε, έχοντας περισσότερες λύσεις.

O MVP: Ο Μπράντον Ντέιβις (19π., 5ριμπ.) ήταν ουσιαστικός και αποτελεσματικός για τους νικητές, με την Μπάγερν να μην βρίσκει λύσεις ως προς την εξουδετέρωση του.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Τρομερά άστοχος ο Γιάραμαζ (6π., 1/8 εντός πεδιάς), -5 ranking ο Ντεσόν Τόμας (0/3 σουτ, 1λ.).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάντε Έξουμ έκανε λίγο απ' όλα. Σκόραρε 12 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 έστω κι αν δεν εντυπωσίασε. Σημασία σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης έχει η ουσία κι οι νίκες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ελάχιστα λάθη από τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους. Μόλις 10, σε αντίθεση με τα 16 της Μπάγερν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα βασίστηκε στην άμυνα της, η οποία την οδήγησε στη νίκη. Στην επίθεση έκανε τα απαραίτητα, ενώ η Μπάγερν είχε κάποια καλά διαστήματα στο ματς, όχι όμως διάρκεια για να κάνει την έκπληξη.