Ολυμπιακός: «Έσπασε» το σερί των βολών στη EuroLeague

Μετά από 28 συνεχόμενες εύστοχες ελεύθερες βολές, το σερί των παικτών του Ολυμπιακού στη EuroLeague σταμάτησε.

Ο Ολυμπιακός μέτρησε 25/25 βολές στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Το σερί στη EuroLeague έμελλε να σταματήσει νωρίς κόντρα στη Ζάλγκιρις, για το ματς της 2ης αγωνιστικής στο άδειο από φιλάθλους (λόγω τιμωρίας) ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τον Μουσταφά Φαλ να ευστοχεί σε βολή από μπόνους σε καλάθι που σημείωσε, ακολούθησε ένα ζευγάρι από τον Κώστα Σλούκα για το 28/28 από την αρχή της EuroLeague και σε 50 αγωνιστικά λεπτά.

Ένα λεπτό και σαράντα πέντε δεύτερα στη 2η περίοδο, ο Σακιέλ ΜακΚίσικ πήγε στις βολές και αστόχησε στην πρώτη προσπάθεια, βάζοντας τέλος στο σερί που ταξίδεψε από τη Βαρκελώνη μέχρι τον Πειραιά.

Στο τέλος του 1ου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε 7/9 ελεύθερες βολές και συνολικά 32-34 μέχρι στιγμής.

@Photo credits: eurokinissi