Μπασκόνια-Παρτίζαν: Η τριποντάρα του Χάουαρντ που έστειλε το ματς στην παράταση (vid)

Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο Μπασκόνια-Παρτίζαν, με αποκορύφωμα το buzzeer beater τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Αμερικανός γκαρντ των Βάσκων εκμεταλλεύτηκε την απόφαση της Παρτίζαν να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση, με αποτέλεσμα να στείλει το ματς στην παράταση.

Το σκορ ήταν 89-86 υπέρ των Σέρβων και ο Μάρκους Χάουαρντ με περίσσια αυτοπεποίθηση πήρε το τελευταίο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο καλάθι για το 89-89 και το έξτρα πεντάλεπτο.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό το σουτ ήταν και το πιο κομβικό σουτ του αγώνα, καθώς στην παράταση η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Παρτίζαν.