Μπασκόνια - Μακάμπι: Τρομακτικοί Βάσκοι με 35 πόντους και 5/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο! (vid)

Δημήτρης Οικονόμου
Με 5/9 τρίποντα, 7/9 δίποντα και 35 πόντους έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια απέναντι στην Μακάμπι για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Κατηφορική ήταν η Fernando Buesa Arena για την Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με την Μπασκόνια. Ο ερχομός του Πιέρια Χένρι έδωσε στους Βάσκους το δικαίωμα να πατήσουν και άλλο το πόδι στο γκάζι και σε συνδυασμό με τους Χάουαρντ, Τόμπσον να οδηγήσουν την Μπασκόνια σε δεκάλεπτο 35 πόντων.

Ο Γκιεντράιτις ήταν πρώτος σκόρερ με 9, ο Κότσαρ προσέθεσε 7 ενώ οι Χάουαρντ, Χομς σκόραραν από έξι, με τους Τόμπσον και Χένρι να μετρούν από τρεις ασίστ. Η ομάδα του Πεναρόγια πήρε προβάδισμα με 15 (35-20) μετά από δέκα λεπτά, σκοράροντας 7/9 δίποντα και 5/9 τρίποντα!