Φενερμπαχτσέ - Μπασκόνια 70-76: «Μπαμ» 4άδας μέσα στην Τουρκία για τους Βάσκους

Νίκος Καρφής
Η Μπασκόνια έφυγε με ένα μεγάλο διπλό με 76-70 από την έδρα της Φενέρ και μπήκε δυνατά στο κυνήγι της 4άδας. Double-double o Καλάθης

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τους Βάσκους. Η Μπασκόνια... καθάρισε τη Φενέρ του Ιτούδη με 76-70 μέσα στην Τουρκία και κάνει όνειρα 4άδας. Με αυτό τον τρόπο πήγε στο 9-5, ρίχνοντας τη Φενέρ στο 10-4, η οποία όμως συνεχίζει να είναι πρώτη στη βαθμολογία.

Για τους Τούρκους ο Γκούντουριτς είχε 14 πόντους, ο Τζεκίρι είχε 12 με 9 ριμπάουντ και ο Καλάθης έκανε double double με 11 πόντους με 13 ριμπάουντ. Στον αντίποδα για τους Βάσκους ο Χένρι είχε 13 με 6 ριμπάουντ, ο Χάουαρντ μέτρησε 15 και ο Κότσαρ με τον Κοστέλο έβαλαν από 10 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 44 ριμπάουντ και 22 ασίστ, βάζοντας 52 στο ημίχρονο. Kατά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ η Μπασκόνια.

To ματς

Φενέρ και Μπασκόνια δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση στο ξεκίνημα του ματς, με τον Μπιρσέν να κάνει το 5-3 μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο 4'. Ο Καλάθης ευστόχησε για τρεις και ισοφάρισε σε 8-8 στο 5'. Ο Μαρίνκοβιτς έδωσε αέρα επτά πόντων (10-17) στους Βάσκους. Ο Χάουαρντ διαμόρφωσε το 13-21 στο 10'.

Η ομάδα του Ιτούδη δεν έβρισκε λύσεις και ο Χένρι εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 πόντους (14-28) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η Μπασκόνια συνέχισε με το... πόδι στο γκάζι και έγραψε το 27-48 χάρη στο καλάθι του Κότσαρ μετά από τρομερή ασίστ του Τόμπσον. Η Μπασκόνια πήγε στα αποδυτήρια στο 33-52, μοιράζοντας 15 ασίστ στο ημίχρονο.

Η Φενέρ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 45-56 χάρη στο καλάθι του Καλάθη στα μέσα της περιόδου. Ο Γκούντουριτς μείωσε σε 56-60 στο 27', βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Πιέρ μείωσε σε 59-67 στο 32'. Ο Χάουαρντ έκανε το 63-72 στο 36', βάζοντας δύσκολα στη Φενέρ. Ο Πιέρ μείωσε σε 68-74 στο 39'. Ο Έντουαντς μείωσε σε 70-74. Ο Κοστέλο έκανε το 70-76 στα 45 δευτερόλεπτα. Η Φενέρ δεν προλάβαινε και η Μπασκόνια έφυγε με μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-52, 56-67, 70-76

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα 19 πόντων με 33-52 στο ημίχρονο, ενώ μοίρασε ασίστ 22 ασίστ αντί 16 της Φενέρ και έλεγξε το ματς.

MVP: Ο Χένρι με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Χάουαρντ με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Κότσαρ και Κοστέλο έδωσαν σημαντικές λύσεις στην επίθεση, τελειώνοντας με 10 πόντους.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Χέις-Ντέιβις ήταν άποντος με 0/6 και δεν βοήθησε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 8/15 βολές της Φενέρ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια έκανε ένα μεγάλο διπλό που την βοηθά για οκτάδα, ενώ η Φενέρ συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή, αλλά πλέον μπορεί να την πιάσει η Μπαρτσελόνα και η Μονακό.