Μονακό-Άλμπα 92-89: Ο Οκόμπο ξέρανε τους Γερμανούς με τρίποντο στο φινάλε (vid)

Η Άλμπα Βερολίνου ζόρισε τη Μονακό στο Πριγκιπάτο όμως οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 92-89 και «έπιασαν» τις Φενέρ, Μπαρτσελόνα στην κορυφή της EuroLeague χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Έλι Οκόμπο!

Το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στο Πριγκιπάτο δεν ήταν αρκετό για την Άλμπα Βερολίνου απέναντι στη Μονακό. Οι πρωταθλητές Γερμανίας έφεραν το ματς στα ίσα (89-89) στα 17.7" για το φινάλε όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Έλι Οκόμπο. Ο γκαρντ των γηπεδούχων όπλισε και «εκτέλεσε» πίσω από τα 6.75 για το 92-89 και πλέον η Άλμπα μετράει 11 σερί ήττες.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Μονακό προηγήθηκε 28-25 στο 10', παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και σουτάροντας 5/9 τρίποντα κόντρα στην Άλμπα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Μαοντό Λο. Στη συνέχεια ο Τζέιρον Μπλόσομγκεϊμ σκόραρε για το +8 (38-30, 15') των Μονεγάσκων όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 10-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Τιμ Σνάιντερ (38-40, 17').

Παρ' όλα αυτά, η Μονακό ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-44 αφού ο Άλφα Ντιαλό σημείωσε 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σουτάρουν με καλά ποσοστά πίσω από τα 6μ.75 κόντρα στην Άλμπα που βρήκε λύσεις με τον Μπεν Λάμερς. Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί πίεσαν, μειώνοντας σε 65-63 με τον Τίμαν όμως η Μονακό διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των γηπεδούχων και μετέτρεψε το εις βάρος της 79-71 σε 79-80 με το τρίποντο του Σνάιντερ στο 35'! Σε εκείνο το σημείο οι Μονεγάσκοι αφυπνίστηκαν και προηγήθηκαν 87-83 με τον Έλι Οκόμπο. O Τίμαν έκανε το 87-86 από τη γραμμή των βολών, ακολούθως η Άλμπα ισοφάρισε σε 89-89 όμως το τρίποντο του Έλι Οκόμπο «κλείδωσε» τη νίκη που έστειλε τη Μονακό στην κορυφή της κατάταξης μαζί με τις Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο νικητήριο τρίποντο του Έλι Οκόμπο.

ΟΙ MVPs: Ο Άλφα Ντιαλό κουβάλησε επιθετικά τη Μονακό κόντρα στην Άλμπα σημειώνοντας 20 πόντους με 3/4 βολές, 4/5 τρίποντα, 3/9 τρίποντα ενώ ο «ήρωας» Οκόμπο τελείωσε το ματς με 11 πόντους (3/4 βολ., 1/1 δίπ., 2/4 τρίπ.), 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στα 29:04 που έμεινε στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπλόσομγκεϊμ είχε 11 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σίκμα έμεινε στους 6 πόντους σε 16'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα επιθετικά ριμπάουντ των δυο ομάδων, 15 ριμπάουντ η Μονακό, 16 η Άλμπα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Άλμπα έφτασε τις 11 σερί ήττες.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Άλμπα Βερολίνου βρέθηκε πολύ κοντά στον απόλυτο αιφνιδιασμό όμως ο Έλι Οκόμπο το πήρε πάνω του για τη Μονακό που πλέον συνεχίζει από την κορυφή της κατάταξης.