Μακάμπι-Εφές 80-72: Την τσάκισε στο φινάλε και παρέμεινε σε τροχιά playoffs

Η Μακάμπι άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-2 κι εν τέλει, επικράτησε της Αναντολού Εφές με 80-72 παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας, επιστρέφοντας από το -10 στο 29'!

Ο Εργκίν Αταμάν είδε τον Σέιν Λάρκιν να πατάει ξανά παρκέ στην EuroLeague για πρώτη φορά έπειτα από τον περσινό τελικό και να σκοράρει για το 55-65 της Εφές λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου στο Τελ Αβίβ ωστόσο ο τελευταίος λόγος ανήκε στη Μακάμπι. Η «ομάδα» του λαού έπαιξε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 80-72, έχοντας πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν και παραμένοντας στην πρώτη οκτάδα.

Ο αγώνας

Η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς με την Αναντολού Εφές, έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε 19-10 με τον Τζέιλεν Άνταμς στο 5'. Ο Μπόνζι Κόλσον ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-11) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 26-19 για την «ομάδα του λαού» που σούταρε 5/11 τρίποντα και πήρε δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ.

Στη συνέχεια η Εφές πίεσε, ο Βάσα Μίτσιτς έφερε το ματς στα ίσα (36-36, 16') ενώ ο Ελάιτζα Μπράιαντ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αταμάν, κάνοντας το 39-40. Τελικά η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-45, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση σε αυτό το διάστημα τον Γουίλ Κλάιμπερν (15π.). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν 57-65 στο 30'.

Η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία λέξη, μαζεύοντας άμεσα τη διαφορά με μπροστάρη τον Λορέντζο Μπράουν. Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 20-2, με τον Μπράουν να σκοράρει για το 77-67 στο 38' και να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης! Εν τέλει, οι Ισραηλίτες επικράτησαν με 80-72, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο εκρηκτικό ξεκίνημα της Μακάμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είδαν την Εφές να προηγείται με 55-65 στο 29' όμως μάζεψαν άμεσα τη διαφορά, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις κακές επιλογές στο φινάλε, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 9-7.

Ο MVP: Ο Λορέντζο Μπράουν κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι κόντρα στην Εφές, έχοντας 23 πόντους με 1/1 βολή, 8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 23 PIR σε 35;05.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Έπειτα από τη μεγάλη εμφάνιση στη νίκη επί του Παναθηναϊκού, ο Ντάνστον είχε 1 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 11' απέναντι στη Μακάμπι.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζος Νίμπι άγγιξε το double-double με 10 πόντους (4/5 δίπ.), 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 24:32.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 12 επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι ήταν καταιγιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρασύροντας στον ρυθμό της την Εφές που δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην επιστροφή του Λάρκιν σε αγώνα EuroLeague, μετρώντας 4 πόντους με 2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 16:56.