Αρμάνι - Βαλένθια 90-79: «Bully» Μπάρον και τρίτη σερί νίκη για τους Ιταλούς

Δημήτρης Οικονόμου
Με εκτελεστές τους Μπάρον και Μήτρου-Λονγκ η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική της νίκη στην EuroLeague απέναντι στη Βαλένθια.

Με τον Μπίλι Μπάρον (24π, 3/9 3π.) σε ρόλο «εκτελεστή» και τους Μήτρου-Λονγκ (12π, 4/73π.), Μπράντον Ντέιβις (17π, 6 ασ.), Ντέβον Χολ (14π, 4ασ, 2/2 3π.), η Αρμάνι βρήκε τον τρόπο να πανηγυρίσει την τρίτη σερί νίκη της στην EuroLeague, μετά το πολύ κακό διάστημα που πέρασε, επικρατώντας με 90-79 της Βαλένθια.

Ό,τι και να έκανε στο παρκέ ο Ντούμπλιεβιτς (26π, 8/8 2π, 3/4 3π, 7 ρ.) , η ομάδα του Μουμπρού δεν κατάφερε να ισοσκελίσει την απουσία του Κρις Τζόουνς και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι, χωρίς να καταφέρει την ολική επαναφορά που προσπάθησε δύο φορές στο δεύτερο μέρος.

Ο αγώνας

Για τη Βαλένθια χωρίς τον Τζόουνς το σκοράρισμα ήταν ένα ερωτηματικό. Ο Ντούμπλεβιτς ήταν ο άνθρωπος που πήρε το βάρος στο ξεκίνημα, με τον Μπίλι Μπάρον αντίπαλο δέος. Ο Μαυροβούνιος διαμόρφωσε το 6-11, με τον Μπάρον να απαντάει για το 16-13. Το σκορ πήγε ψηλά από την πρώτη περίοδο, με τον Μήτρου-Λονγκ να στέλνει την Αρμάνι στο +7 (29-22, 10') με δύο σερί τρίποντα.

Από εκεί έκανε την αντεπίθεσή της η ιταλική ομάδα. Ο Μπάρον σκόραρε 14 στο ημίχρονο, η Αρμάνι 7/12 τρίποντα και το σκορ έφτασε στο 41-25 (15'). Η απάντηση ήταν 9 πόντοι σερί του Ντούμπλεβιτς, που σκόραρε 21 στο ημίχρονο, για να μειώσει σε 50-43.

Η πρώτη απόπειρα της Βαλένθια να επιστρέψει ήταν με τον εκπληκτικό σέντερ της. Το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς μείωσε σε 54-52 (23'), αλλά εκεί η Αρμάνι έβαλε ένα τέλος, με σερί 13-0. Πάλι ένας ψηλός, αυτήν τη φορά ο Ριβιέρο θέλησε να επαναφέρει τη Βαλένθια στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Λόπεζ-Αροστέγκι να ευστοχεί για τρεις (73-69, 34'). Ο Ντέιβις προσπάθησε να «σφίξει» την άμυνα των Ιταλών παίζοντας μαζί με τον Χάινς και ένα αντιαθλητικό του Ριβιέρο μετέτρεψε το 76-73 σε 80-73, αφού ο Μπάρον ξαναβρήκε... το χέρι του για να τελειώσει αυτό που ξεκίνησε, φτάνοντας τους 24 πόντους (4/8 τρίποντα).

Ένα εκτός ισορροπίας σουτ του Ντέιβις επανέφερε τη διαφορά στους 11 και η Βαλένθια χωρίς τον Τζόουνς ήταν αδύνατο να επιστρέψει, για να οδηγηθούμε στο τελικό 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 50-43, 71-60, 90-79

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 76-73 η Βαλένθια όχι απλά δεν μπόρεσε να μειώσει περαιτέρω, αλλά το αντιαθλητικό που έκανε ο Ριβιέρο την έφερε να χάνει με 7 (80-73) και τα τελευταία τρία λεπτά έγιναν διαδικαστικά αφού δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Ο MVP: Ο Μπίλι Μπάρον σκόραρε 24 με 4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και πολύ μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Μετά από 12:28 στο παρκέ, ο Τζόσεπ Πουέρτο σκόραρε ένα μεγάλο μηδενικό σε μόλις δύο σουτ, παρά την απουσία του Κρις Τζόουνς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Ντέιβις με 17 πόντους (6/6 2π.), 6 ασίστ αλλά και πολλές βοήθειες στην άμυνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 6 ασίστ του Ντέιβις.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Αρμάνι αρχίζει και μετρά νίκες πλέον, με τον χρόνο να λειτουργεί υπέρ της αφού οι Ντατόμε και Σιλντς θα επιστρέψουν, μαζί με τον Πάνγκος και έτσι θα γίνεται διαρκώς πιο επικίνδυνη.

@Photo credits: EuroLeague