Βίρτους-Φενέρμπαχτσε 92-88: Άντεξαν στο φινάλε οι Ιταλοί

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Βίρτους Μπολόνια είδε τη Φενέρ να επιστρέφει από το -10 (88-78, 38') όμως άντεξε στη πίεση κι επικράτησε με 92-88 στο ντεμπούτο του Κώστα Αντετοκούνμπο στην EuroLeague με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που πλέον μετράει 4 σερί ήττες.

Η Βίρτους πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Φενέρ στην Μπολόνια, επικρατώντας με 92-88 και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην τέταρτη σερί ήττα στην EuroLeague.

Οι Ιταλοί έδειχναν να ελέγχουν το ματς όταν ο Τζαϊτέ σκόραρε για το 88-78 στα 2:37 για το φινάλε όμως η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε, μειώνντας σε 88-86 με τον Μπούκερ στα 33.7" για το τέλος.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ σε ό,τι αφορά τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο Έλληνας σέντερ είχε 8 πόντους με 4/4 δόποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 13:37 στο ντεμπούτο του στην EuroLeague με τη Φενέρμπαχτσε.

Ο αγώνας

Ο Μίλος Τεόντοσιτς κουβάλησε επιθετικά τη Βίρτους στα πρώτα λεπτά του ματς με τη Φενέρ, ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 23-20 στο 9' και φτάνοντας τους 9 πόντους με 2/2 τρίποντα. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πέντε σερί πόντους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 23-25 με τις βολές του Χέιζ-Ντέιβις. Ακολούθως, ο Τζόναθαν Μότλεϊ σκόραρε για το 25-29 όμως η Βίρτους «έτρεξε» σερί 8-0 για το 33-29 στο 15' και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 46-46.

Σε αυτό το διάστημα η Βίρτους σούταρε 6/11 τρίποντα κι έκανε 7 λάθη ενώ η Φενέρμπαχτσε κατέβασε 10 επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μότλεϊ (15π., 6ριμπ.). Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο που έκλεισε στο 65-68 με το καλάθι του Μάρκο Γκούντουριτς ωστόσο η Βίρτους ανέκτησε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, με τον Μπελινέλι να διαμορφώνει το 83-76 από τη γραμμή των βολών στα 4:43 για το τέλος.

Ο Ιταλός πρώην NBAer ανέβασε τη διαφορά στο +10 (86-76), ο Μαμ Τζαϊτέ έκανε το 88-78 στα 2:37 για το φινάλε ωστόσο η Φενέρμπαχτσε δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Με σερί 8-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 88-86 με τον Μπούκερ στα 33.7"! Ο Μότλεϊ τελείωσε τη φάση με τρομερό κάρφωμα για το 90-88 στα 10.1" όμως ο Μπελινέλι κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το τελικό 92-88 αφού το τρίποντο του Γκούντουριτς δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: H Βίρτους είχε καλύτερες επιλογές στο τελευταίο δεκάλεπτο, μοίρασε 26 ασίστ, είχε έξι «διψήφιους» και σούταρε με 54.5% στο τρίποντο (12/22).

Ο MVP: Ο Μάρκο Μπελινέλι ήταν κομβικός με 18 πόντους (4/4 βολ., 4/5 δίπ., 2/4 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 18:09.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις είχε 2 πόντους με 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 10'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μαμ Τζαϊτέ βοήθησε τη Βίρτους με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 28'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Φενέρ κατέβασε 37 ριμπάουντ αντί 20 της Βίρτους ωστόσο η ομάδα του Σκαριόλο έφτασε στην τελική επικράτηση.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βίρτους δεν... πανικοβλήθηκε όταν είδε τη Φενέρ να επιστρέφει από το -10. Αντίθετα άντεξε στην πίεση έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μπελινέλι που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις.