Μπαρτσελόνα-Εφές 75-80: Την γκρέμισε από την κορυφή

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Εφές έφυγε με το «διπλό» από το Palau, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με σκορ 75-80 και γκρεμίζοντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους από την κορυφή της EuroLeague, εκεί όπου βρίσκεται μόνη η Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Αναντολού Εφές προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους στη Βαρκελώνη (53-71, 34') κι εν τέλει, επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 75-80, κάνοντας δώρο στη Ρεάλ Μαδρίτης που πλέον οδηγεί μόνη την κούρσα στην EuroLeague. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε για 35' και το μόνο που κατάφεραν οι Καταλανοί ήταν να μαζέψουν τη διαφορά στο τέλος.

Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 9-21, σουτάροντας με 50% στο δίποντο (6/12), 43% στο τρίποντο (3/7), μοιράζοντας 7 ασίστ και έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τίμπορ Πλάις (8π.). Από την άλλη πλευρά, η Μπαρτσελόνα επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/7 τρίπ.) και υποχρεώθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Στη συνέχεια ο Σέιν Λάρκιν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και ανέβασε τη διαφορά στο +16 (13-29, 14').

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως ο Μπομπουά πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 21-36 ενώ το πρώτο ημίχρονο στο Palau έκλεισε στο 28-39 για τους φιλοξενούμενους. Ο Λάρκιν ανέβασε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο κάνοντας το 43-57 στο 28' ενώ ο Κόρι Χίγκινς μείωσε στο 48-62 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Οι «μπλαουγκράνα» έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 72-75 με τον Αμπρίνες στα 26" για το φινάλε όμως η Εφές άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τη νίκη με 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: H Αναντολού Εφές έχτισε διαφορά ασφαλείας κατά τη διάρκεια του ματς και διατήρσε το προβάδισμα ως το φινάλε παρά την πίεση των Καταλανών στα τελευταία λεπτά. Οι Τούρκοι σούταραν με 46.7% στο τρίποντο (14/30).

Ο MVP: Ο Βάσα Μίτσιτς σημείωσε 17 πόντους με 3/4 βολές, 1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα ενώ είχε ακόμη 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33:56.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά βοήθησε την Εφές με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 16:50.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά την Μπαρτσελόνα, μένοντας στους 5 πόντους με 2/9 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 14/30 τρίποντα των φιλοξενούμενων.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: H Εφές είχε επικρατήσει με 96-86 κι έτσι έκανε το 2/2 στις αναμετρήσεις με τους Καταλανούς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε αντίδραση έπειτα από την ήττα από τη... μισή Βαλένθια, νίκησε στη Βαρκελώνη και ανέβηκε σε θετικό ρεκόρ έπειτα από 19 αγωνιστικές στη regular. Η τριπλέτα των Λάρκιν, Μίτσιτς και Μπομπουά μαζί με τον Πλάις κλείδωσαν τη νίκη της Εφές.