Ρεάλ-Ζάλγκιρις 96-69: Παρέσυρε τους Λιθουανούς στη Μαδρίτη (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ Μαδρίτης (17-7) δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στη Ζάλγκιρις (13-12), προηγήθηκε ακόμα και με 29 πόντους στα τέλη της τρίτης περιόδου και επιβλήθηκε με 96-69.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στη Ζάλγκιρις, επικρατώντας με το ευρύ 96-69 στο WiZink Center. Οι Λιθουανοί ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια παραδόθηκαν στον ρυθμό των γηπεδούχουν που έχτισαν διαφορά ασφαλείας στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στην εύκολη νίκη.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου ο Έντι Ταβάρες σκόραρε για το 15-13 στο 6' και έφτασε τους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Ζάλγκιρις πήρε το προβάδισμα με τον Τόμας Ντίμσα (17-19, 7') και έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-24 απέναντι στη «Βασίλισσα» που στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο των Ταβάρες και Γουίλιαμς-Γκος.

Στη συνέχεια η ομάδα του Τσους Ματέο βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Ντζάναν Μούσα ευστόχησε σε τρίποντο για το 37-27 στο 15'. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 31-14 στη δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 53-38, σουτάροντας με 79% στο δίποντο (19/24) και υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς σε 8 λάθη.

Η Ρεάλ παρέσυρε στον ρυθμό της τη Ζάλγκιρις ενώ ο Βενσάν Πουαριέ εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+29), σκοράροντας για το 74-45 στο 27'! Τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο στο WiZink Center και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 96-69.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επιμέρους σκορ 31-14, διατηρώντας διψήφιες διαφορές ως το φινάλε του αγώνα στο WiZink Center.

Ο MVP: Ο Ντζάναν Μούσα σημείωσε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 19:51, συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βενσάν Πουαριέ πέτυχε 11 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ σε 23:51.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Εντγκάρας Ουλάνοβας έμεινε στους 3 πόντους με 0/2 δίποντα και 3/5 βολές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Ρεάλ μοίρασε 23 ασίστ αντί 15 της Ζάλγκιρις

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ Μαδρίτης βελτίωσε την άμυνά της από το δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν δυο ταχύτητες... πάνω σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Ζάλγκιρις, πανηγυρίζοντας μια εύκολη νίκη.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: H Ζάλγκιρις είχε επικρατήσει στο Κάουνας με 81-72 με ένα απίθανο τελευταίο δεκάλεπτο

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69.