Μακάμπι - Βίρτους 111-80: Την ισοπέδωσε με 38 ασίστ (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέλυσε τη Βίρτους Μπολόνια με 111-80, καταγράφοντας νέο ρεκόρ στις ασίστ (38) και απίθανα ποσοστά ευστοχίας. Καυγάς του Σενγκέλια με την εξέδρα των Ισραηλινών.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν σαρωτική. Μετέτρεψε το ματς με αντίπαλο τη Βίρτους Μπολόνια σε μία διαδικαστική υπόθεση, διαλύοντας την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο (111-80) και αφού πρώτα η «Ομάδα του Λαού» σκοράρει 62 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μακάμπι ολοκλήρωσε το ματς με μία... ξεγυρισμένη κατοστάρα, έκανε ρεκόρ στις ασίστ (38) και σούταρε με 26/37 δίποντα, 15/32 τρίποντα και 14/15 βολές.

Το ματς

Περιθώριο κανένα! Η Μακάμπι μπήκε από το πρώτο δευτερόλεπτο αποφασισμένη να τελειώσει το ματς από νωρίς. Βοήθησε σε αυτό και η Βίρτους! 10 λάθη, μόλις 8 ασίστ και καμία διάθεση για άμυνα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τα πρώτα 20 λεπτά με 15/20 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 11/12 βολές! Δύσκολο να χάνουν με αυτά τα ποσοστά. Αλλά η άμυνά τους κράτησε στους δύο πόντους της Βίρτους στα τελευταία 5:44 της 2ης περιόδου. Με το 43-31 να γίνεται 62-33 με επί μέρους 19-2!

Η Βίρτους επιχείρησε να αντιδράσει, όχι φυσικά για να νικήσει, αλλά για να μαζέψει τη διαφορά. Μόνο που η Μακάμπι έδειξε ότι δεν... καταλαβαίνει απ' αυτά 'Ενα τρίποντο του Γουέιντ Μπόλντγουιν, μετά από ασίστ του Λορέντζο Μπράουν πίσω από την πλάτη, έφερε τη διαφορά στους 31 πόντους (71-40).

Πέρα από την ένταση του Τόρνικε Σενγκέλια με την εξέδρα της Μακάμπι στο ξεκίνημα της 4ης, δεν άλλαξε τίποτα. Η Μακάμπι διατηρούσε τη διαφορά στους 30 πόντους, σκόραρε όπως ήθελε και στο τέλος έκανε ρεκόρ στις ασίστ, το οποίο κρατούσε η Ρεάλ Μαδρίτης από το 2014 (33).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Τυπικά από την αρχή, ουσιαστικά στο επί μέρους 19-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο που έφερε τη διαφορά στους 29 πόντους.

Ο MVP: Πολλοί και είναι άδικο να διαλέξουμε μόνο έναν. Αλλά αυτός θα είναι ο Λορέντζο Μπράουν με 14 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Και εδώ αρκετοί. Ο Νίμπο είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μπόλντγουιν 14 πόντους, 7 ασίστ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Όλη η Βίρτους!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 38 ασίστ της Μακάμπι, νέο ρεκόρ για τη EuroLeague.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο καυγάς του Τόρνικε Σενγκέλια με την εξέδρα της Μακάμπι.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Βίρτους είχε επικρατήσει με διαφορά 5 πόντων, 78-73, η Μακάμπι την υπερκάλυψε, αλλά έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει πιθανότητα ισοβαθμίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Δεν υπάρχει κάτι για να ειπωθεί. Από τη μία υπήρχε μία ασταμάτητη ομάδα και από την άλλη κάτι που θυμίζει ομάδα μόνο με τις φανέλες της. Η Βίρτους δεν έκανε τίποτα απολύτως για να αλλάξει τη μοίρα της. Κάκιστη άμυνα και η Μακάμπι έκανε ένα σούπερ ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 62-33, 87-53, 111-80