Εφές - Μονακό 87-72: Η πρωταθλήτρια Ευρώπης αποχαιρέτησε με νίκη και φοβερό Πλάις

Η Εφές έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη Euroleague, επικρατώντας με 87-72 της Μονακό που συνεχίζει στα play-offs (παίζει με Μακάμπι).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είπαν αντίο στη φετινή Euroleague με νίκη 87-72 και ανέβηκαν στο 17-17, μετά την επικράτηση τους επί της Μονακό που πήγε στο 21-13 και μπαίνει ως 4η στα play-offs.

Για τους νικητές του Αταμάν ο Πλάις είχε 21 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήταν με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Μακούντου. Ο Χολ είχε 14 με 9 ριμπάουντ, αγγίζοντας το double double.

H Eφές μετά από δύο σερί κατακτήσεις θα παραδώσει φέτος τα σκήπτρα στον επόμενο πρωταθλητή Ευρώπης. Από την άλλη οι Μονεγεγάσκοι θα κοντραριστούν με τη Μακάμπι στα play-offs με πλεονέκτημα έδρας με στόχο να βρεθούν στο Final 4 του Κάουνας, εκεί όπου αν με το καλό πάνε, θα παλέψουν για την πρώτη τους κατάκτηση.

O Mίτσιτς έφτασε στο σημαντικό milestone των 3000 πόντων στη Euroleague, έχοντας δύο σερί MVP final 4 τα δύο προηγούμενα χρόνια.

Το ματς

H Eφές μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε με 10-0 χάρη σε έξι πόντους του Ζίζιτς (3/3 σουτ), κάτι που ανάγκασε τον Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα timeout. Η Μονακό δυσκολεύτηκε πολύ να βρει ρυθμό στην επίθεση στο ξεκίνημα του ματς, με τον Ντόντα Χολ να κάνει το 12-4 στο 5'. Ο Μακουντού διαμόρφωσε το 23-16 στο τέλος της περιόδου.

Την... σκυτάλη από τον Ζίζιτς πήρε ο Πλάις που έκανε ότι ήθελε, έφτασε τους 15 πόντους με έξι σερί καλάθια και έγραψε το 35-29 στο 15'. Ο Μακουντού έβαλε πάλι το τελευταίο καλάθι στο δεκάλεπτο για το 41-39. Με 2/10 τρίποντα τελείωσε η Μονακό το ημίχρονο, ενώ ο Πλάις είχε 17 πόντους.

Με τον Χολ η Μονακό πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς, κάνοντας το 45-46. Ο Μακουντού κάρφωσε εντυπωσιακά για το 53-52, ενώ ο Λάρκιν με δύο βολές έκανε το 59-52 στο 29'.

Η Εφές ήθελε να κλείσει με θετικό τρόπο το ταξίδι της στη φετινή διοργάνωση και έτσι πάτησε... γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κλάιμπερν να κάνει το 75-61. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει και οι Τούρκοι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έκανε εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο η Εφές με 27-18, ενώ είχε σε φοβερή βραδιά τον Πλάις.

MVP: Ο Τιμπόρ Πλάις ήταν ο κορυφαίος του ματς με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους είχε στο ημίχρονο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καλό ματς και από τον Ζίζιτς που μέτρησε 11 με 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μίτσιτς είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μπράουν έμεινε άποντος σε 19 λεπτά, ενώ ο Μάικ Τζέιμς μέτρησε 0/6 σουτ και σκόραρε μόνο με βολές (7/8 βολές).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 0/6 σουτ του Μάικ Τζέιμς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: H Moνακό δεν έδειξε καλό πρόσωπο (είχε κλειδώσει ήδη την 4η θέση), ενώ η Εφές αποχαιρέτησε τη Euroleague για φέτος και θα παραδώσει τα σκήπτρα στον επόμενο πρωταθλητή τον Μάη.