Ερυθρός Αστέρας - Βιλερμπάν 94-73: Τρίποντη «εκτέλεση» με το... πρώτο τζάμπολ της Euroleague (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει «φωτιά» με το «καλημέρα» της νέας Euroleague έχοντας 17/34 τρίποντα, επικράτησε εύκολα της Βιλερμπάν στο Βελιγράδι με 94-73 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ερυθρό Αστέρα στην Euroleague αφού κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της απέναντι στη Βιλερμπάν και να γίνει το «αφεντικό» του αγώνα από την αρχή έως και το τέλος! Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα από το πρώτο δεκάλεπτο και έκτοτε δεν κινδύνευσε ποτέ.

«Κλειδί» για την εύκολη επικράτηση των Σέρβων ήταν τα περιφερειακά σουτ καθώς η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς τελείωσε το ματς έχοντας 17/34 τρίποντα, εκ των οποίων τα 12/21 στο πρώτο ημίχρονο! Ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν εκείνος που έκανε την (μεγαλύτερη) διαφορά έχοντας 21 πόντους με 2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ οι Ρόκας Γκεντράιτις και Μάρκο Σίμονοβιτς πρόσθεσαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για την Βιλερμπάν ο Ζοφρί Λοβέρν (18π.) προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Μάικ Σκοτ (13π.) έβγαλε αντίδραση ωστόσο ήταν... πολύ αργά.

Το ματς: Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν

Σε... κονσέρτο για πολυβόλα εξελίχθηκε το ξεκίνημα του αγώνα στο Βελιγράδι καθώς οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα είχαν πάρει «φωτιά» έξω από τα 6.75 μέτρα. Συγκεκριμένα είχαν 5/5 τρίποντα στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +11 (17-7) ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +13 (29-16) λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (29-18) όπου ο Ερυθρός Αστέρας με εξαιρετικό Σιμόνοβιτς (10π., 4/4 σουτ) είχε μετρήσει 7/9 τρίποντα έναντι 1/6 της Βιλερμπάν (Λοβέρν 8π., Λι 5π.)

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν το αφεντικό του αγώνα έχοντας πάρει πλήρως το «μομέντουμ» στην «Stark Arena». Οι Νέιπιερ (13π., στο α' μέρος) και Γκεντράιτις (14π, στο α' μέρος) είχαν πάρει την σκυτάλη από τον Σιμόνοβιτς και με συνεχόμενα τρίποντα βοήθησαν τον Ερυθρό Αστέρα να προηγηθεί και με +20 πόντους διαφορά (49-29).

Στον αντίποδα η Βιλερμπάν τα περίμενε όλα από τον Λοβέρν με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να χάσει την επαφή με το σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 52-31 σουτάροντας με 12/21 τρίποντα! Στον αντίποδα η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ μπορεί να είχε καλό ποσοστό στα δίποντα (11/15 και 73%) αλλά ήταν άστοχη έξω από τα 6.75 μέτρα (2/11 τρίποντα) ενώ μέτρησε και 9 λάθη.

Από ένα σημείο και μετά η Βιλερμπάν έμοιαζε να είχε παραδοθεί στις «ορέξεις» των γηπεδούχων. Σαν να μην υπήρχε γυρισμός στο παιχνίδι. Ο δείκτης του σκορ έφτασε στο +25 (62-37 στο 24') αλλά στη συνέχεια ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκανε rotation με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να μειώσουν σε 64-50 στο 27' έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 13-2. Μια διαφορά που έμεινε έως και το τέλος της 3ης περιόδου (69-55).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε και πάλι στις παρυφές των 20 πόντων (74-55 στο 32') ρίχνοντας οριστικά και αμετάκλητα τους τίτλους του αγώνα, ο οποίος εξελίχθηκε σε... παράσταση για έναν ρόλο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Βιλερμπάν μείωσε στους 13 πόντους (86-73) αλλά πλέον τα πάντα είχαν κριθεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο πρώτο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στα 7/9 τρίποντα του Ερυθρού Αστέρα με τα οποία βρέθηκε νωρίς στο +11 ενώ συνέχισε με τον ίδιο... ρυθμό και στην 2η περίοδο, όταν και προηγήθηκε με +21 πόντους έχοντας 12 εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν εξαιρετικός από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα έχοντας 21 πόντους με 2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 2 λάθη σε λιγότερο από 21 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γιουσουφά Φαλ δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και έμεινε στο «μηδέν».

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ρόκας Γκεντράιτις ήταν ο άξιος συμπαραστάτης του Νέιπιερ έχοντας από τη πλευρά του 17 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Μα τι άλλο; Τα 12/21 τρίποντα που είχε ο Ερυθρός Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο!

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται για την Aba Liga την Τσεντεβίτα/Ολίμπια (8/10, 20:30) ενώ η Βιλερμπάν αντίστοιχα θα αντιμετωπίσει στη Λιόν τη Νανσί (8/10, 15:30) για την LNB.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73.