Μπάγερν - Άλμπα 80-68: Η εποχή Λάσο άρχισε με νίκη (vid)

Ο Πάμπλο Λάσο έκανε ιδανικό ντεμπούτο στη EuroLeague ως προπονητής της Μπάγερν Μονάχου, οδηγώντας τους Βαυαρούς στη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου με 80-68.

Ο Πάμπλο Λάσο βίωσε για πρώτη φορά την εμπειρία να κοουτσάρει στη EuroLeague μακριά από τον πάγκο της Ρεάλ Μαδρίτης και το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Βάσκο προπονητή. Η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο και να χτίσει διαφορά ασφαλείας απέναντι στην Άλμπα, επικρατώντας με 80-68.

Οι Βαυαροί είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο σκόρερ τον άλλοτε γκαρντ του Περιστερίου, Σιλβέν Φρανσίσκο (17π.). Οι Μπόνγκα (11π., 10ριμπ.), Μπολμάρο (10π., 5ριμπ., 3ασ.) και Μπούκερ (10π., 6ριμπ.) ακολούθησαν τον Γάλλο γκαρντ για την Μπάγερν που κατέβασε 49 ριμπάουντ αντί των 17 της Άλμπα! Όσον αφορά τον Σερτζ Ιμπάκα, ο Κονγκολέζος πρώην NBAer μέτρησε 8 πόντους με 2/4 βολές, 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 17:57.

Το ματς: Μπάγερν - Άλμπα

O Σιλβέν Φρανσίσκο ηγήθηκε επιθετικά της Μπάγερν στα πρώτα λεπτά του ματς στο Audi Dome, εκεί όπου οι Βαυαροί διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα όμως ένιωθαν την... ανάσα της Άλμπα. Ο Γάλλος γκαρντ σημείωσε 10 πόντους με 2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που προηγήθηκε με 19-16 σε αυτό το διάστημα, κυριαρχώντας κατά κράτος στα ριμπάουντ απέναντι στους φιλοξενούμενους (16-5).

Στη συνέχεια πάντως η Άλμπα βελτίωσε τα ποσοστά της και με μπροστάρηδες τους Ολίντε και Τίμαν, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-44. Η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας αρχικώς με τον Ντέβιν Μπούκερ (44-44, 23') και χτίζοντας διψήφια διαφορά με τον Λεάντρο Μπολμάρο (61-51, 29')!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 25-7 στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα ο Φρανσίσκο ευστόχησε σε τρίποντο για το +17 κάνοντας το 74-57 στο 35'. Η Άλμπα έκανε την ύστατη προσπάθεια ρίχνοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους με τον Στέρλινγκ Μπράουν (78-68, 29') όμως Λάσο πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στη EuroLeague ως προπονητής της Μπάγερν Μονάχου που επιβλήθηκε με 80-68, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στη regular season.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 25-7 της Μπάγερν Μονάχου στην τρίτη περίοδο. Οι Βαυαροί ανέτρεψαν το εις βάρους τους 36-44 του ημιχρόνου και έχτισαν διψήφια διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σιλβέν Φρανσίσκο έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο στη EuroLeague, σημειώνοντας 10 πόντους στην πρώτη περίοδο και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους (2/2 βολ., 3/5 δίπ., 3/6 τρίπ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλέψίματα και μόλις 1 λάθος σε 18:43.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Στέρλινγκ Μπράουν ήταν η πιο ηχηρή κίνηση της Άλμπα στην offseason όμως είχε μόλις 3/11 σουτ εντός πεδιάς

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: O Άιζακ Μπόνγκα έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 25'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 20 επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν!

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Για την τρίτη αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται το Αμβούργο (8/10, 18:00) ενώ σε ό,τι αφορά την Άλμπα, δοκιμάζεται στην έδρα της Ουλμ (7/10, 19:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68.