Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι Μιλάνο 85-82: Με πολυφωνία και Γουίλμπεκιν (vid)

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο όμως επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 85-82 και άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη EuroLeague.

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο με 85-82 στην Ulker Sports Arena, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Ο Σκότι Γουίλμπεκιν (19π.) έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που σούταρε με 45% στο τρίποντο (14/31) ενώ σε ό,τι αφορά τον Γιώργο Παπαγιάννη, τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ στο ντεμπουτο του στη EuroLeague με τη Φενέρ.

Το ματς: Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στην Ulker Sports Arena και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Σαβόν Σιλντς έκανε το 8-18 με 2/2 βολές στο 6'. Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να αντιδράσει βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Μάρκο Γκούντουριτς όμως οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 19-23.

Στη συνέχεια, πάντως, ο Σκότι Γουίλμπεκιν έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 35-32. Τελικά, η Φενέρμπαχτσε πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-35, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Γουίλμπεκιν (11π., 3/4 τρίπ.), Γκούντουριτς (9π.) και Ντόρσεϊ (7π.). Από την άλλη πλευρά, η Αρμάνι Μιλάνο στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Νίκολα Μίροτιτς (10π., 7ριμπ.) σε ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα ο Τζόναθαν Μότλεϊ σκόραρε για το +10 των γηπεδούχων, κάνοντας το 55-45 στο 27'.

Ο Μίροτιτς το πήρε πάνω του και με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 57-54 αλλά η Φενέρ προηγήθηκε με 62-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Βόιτμαν έφερε το ματς στα ίσα σκοράροντας για το 71-71 όμως ο Γιώργος Παπαγιάννης ευστόχησε αρχικώς πίσω από τα 6μ.75 και στη συνέχεια έκανε το 76-72 για τη Φενέρμπαχτσε στο 1:59 για το φινάλε στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Νικολό Μέλι κράτησε όρθια την Αρμάνι Μιλάνο, ισοφαρίζοντας σε 76-76 στα 15" και στέλνοντας το ματς στην παράταση αφού τα τρίποντα που επιχείρησαν οι Γουίλμπεκιν και Σιλντς για τη νίκη δεν βρήκαν στόχο. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο έξτρα πεντάλεπτο όπου ο Γουίλμπεκιν πέτυχε τρίποντο για το 84-79 στα 46". Ο Μίροτιτς κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και έκανε το 84-82 με 3/3 βολές ενώ ο Γκούντουριτς προσυπέγραψε τη νίκη της Φενέρ από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το τελικό 85-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φενέρμπαχτσε παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση, σουτάροντας με καλά ποσοστά και έχοντας καλύτερες επιλογές στην παράταση.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σκότι Γουίλμπεκιν τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (1/1 βολ., 3/6 δίπ., 4/8 τρίπ.), 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31:07.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος έμεινε στους 2 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Νίκολα Μίροτιτς ηγήθηκε της Αρμάνι με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Μιλάνο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι Παπαγιάννης (15π., 4ριμπ.), Γκούντουριτς (15π.) και Ντόρσεϊ (15π.) βοήθησαν επιθετικά τη Φενέρ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 45% της Φενέρ στο τρίποντο (14/31).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Φενέρμπαχτσε δοκιμάζεται στην έδρα της Καρσίγιακα (9/10, 20:30) ενώ η Αρμάνι Μιλάνο παίζει εκτός έδρας με τη Νάπολι (8/10)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 38-35, 62-54, 76-76 κ.α., 85-82.