Ζάλγκιρις - Ερυθρός Αστέρας 79-74: Αήττητοι με ανατροπή οι Λιθουανοί (vid)

Η Ζάλγκιρις έκανε το 2/2 στη Euroleague, αφού επικράτησε με 79-74 του Ερυθρού Αστέρα χάρη σε αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Για άλλο ένα ματς δείχνει χαρακτήρα η Ζάλγκιρις στη Euroleague. Οι Λιθουανοί πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με φοβερό σερί 13-0 στην τελευταία περίοδο, επικρατώντας με 79-74. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σμιτς με 18 πόντους. Στους 16 σταμάτησε ο Μίτροβιτς για τους ηττημένους. Η ομάδα του Μακσβίτις πήρε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 29-18, κάτι που έκρινε το ματς.

Το ματς

H Ζάλγκιρις μπήκε δυνατά στο ματς και με τον Σμιτς έκανε το 17-7 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και με τις δύο βολές του Τεόντοσιτς έκανε το 19-15. Οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά στο 10' για το 19-21 με τον Μίτροβιτς.

Ο Σμιτς συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Σέρβων και σκόραρε για το 23-25 στο 14', φτάνοντας τους 8 πόντους. Ο Νέιπιερ έκανε το 30-38 για τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ ο Ουλάνοβας μείωσε σε 35-38 στο 19'.

Ο Νταβίντοβατς έγραψε το 40-44 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Κίναν Έβανς με τρίποντο έκανε το 48-51 στο 28'. Ο Γκεντράιτις έδωσε αέρα 9 πόντων στην ομάδα του Ιβάνοβιτς για το 54-63 στο 33'. Η Ζάλγκιρις αντέδρασε και πέρασε μπροστά με τον Μάνεκ για το 67-63, κάνοντας 13-0 σερί. Ο Τεόντοσιτς ισοφάρισε σε 72-69 στο 38'. Ο Ουλάνοβας έκανε το 74-70, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Νέντοβιτς έχασε τρίποντο στο 76-72 στα 12 δευτερόλεπτα και η ομάδα του Μακσβίτις κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35.38, 50-56, 79-74

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ζάλγκιρις μετέτρεψε το 54-63 του 33ου λεπτού σε 67-63, κάνοντας 13-0 σερί. Αυτό το σερί άλλαξε τις ισορροπίες και έγυρε την πλάστιγγα υπέρ των Λιθουανών.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ουλάνοβας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Σμιτς που είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκεντράιτις έπαιξε 33 λεπτά, αλλά ήταν άστοχος με 2/7 σουτ και 4 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μίτροβιτς μέτρησε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Τεόντοσιτς είχε 15 με 4 ασίστ, αλλά δεν έφταναν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Καλό ματς ο Μπουτκεβίτσιους με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 20 επιθετικά ριμπάουντ των Σέρβων που όμως δεν ήταν αρκετά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Στις 17 Οκτώβρη η Ζάλγκιρις φιλοξενείται στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, ενώ μια μέρα μετά ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενεί τη Μονακο.