Μπασκόνια - Μπάγερν 68-73: «Διπλό» με κυνικό τελευταίο πεντάλεπτο (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου (2-1) έφυγε με τη νίκη από την Buesa Arena, επικράτησε της Μπασκόνια (1-2) με σκορ 76-68. Η γερμανική ομάδα δέχτηκε μόλις 6 πόντους στην 4η περίοδο!

Το σκορ ανάμεσα στην Μπασκόνια και την Μπάγερν ήταν ισόπαλο, 64-64, 5:13 πριν από το φινάλε. Η οσμή της παράτασης ήταν δυνατή, μόνο που η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε διαφορετική άποψη.

Σε αυτό το χρονικό σημείο και μέχρι να ολοκληρωθεί ο αγώνας, έτρεξε ένα επί μέρους 4-9 και πήρε τη νίκη (73-68). Μόνο που ο τρόπος που επιτεύχθηκε είναι πιο εντυπωσιακός.

Από το 64-64, η Μπάγερν σημείωσε σημείωσε πέντε απανωτούς πόντους και κατάφερε να αποσπαστεί σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο σημείο με πέντε πόντους. Και μέχρι το τέλος έκανε σωστή διαχείριση, με τον Ντέβιν Μπούκερ, να... κλειδώνει τη νίκη, 1:50 πριν από το τέλος.

Έκανε το 73-68 και στη συνέχεια η Μπασκόνια αστόχησε σε τρίποντο με τον Μαρίνκοβιτς. Η διαδικασία των φάουλ και των βολών έφερε εύκολους πόντους στην Μπάγερν.

Στην 4η περίοδο η Μπάγερν δέχτηκε μόλις 6 πόντους (!) και ανέτρεξε διαφορά πέντε πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τελευταίο πεντάλεπτο, με την Μπάγερν να έχει τις λύσεις και να παίζει σωστές άμυνες.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κάρσεν Έντουαρντς είχε 14 πόντους σε 18:55.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μάρκους Έντουαρντς (4π., σε 20:20) και τον Κόντι Μίλερ Μακιντάιρ (5π., σε 22:23).

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Βάνια Μαρίκνοβιτς είχε 13 πόντους με 3/8 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σιλβέιν Φρανσίσκο μέτρησε 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Νάιλς Γκίφαϊ πρόσθεσε 11.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 43 ριμπάουντ της Μπάγερν, τα 14 επιθετικά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Μπασκόνια αντιμετωπίζει τη Μάλαγα, εντός έδρας (22/10), ενώ η Μπάγερν παίζει στην έδρα της Κράλσχάιμ (22/10).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-41, 62-57, 68-76.