Ερυθρός Αστέρας - Μονακό 76-82: Πρώτη νίκη με Τζέιμς και Ντιαλό (vid)

Η Μονακό (1-2) πήρε την πρώτη της νίκη, επικράτησε με αρκετό κόπο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (1-2) με σκορ 82-76. Πρωταγωνιστές για τους Γάλλους, ο Μάικ Τζέιμς και ο Άλφα Ντιαλό.

Η Μονακό μόχθησε, χρειάστηκε να αναζητήσει πολλές και σημαντικές λύσεις για να φύγει νικήτρια από την κατάμεστη έδρα του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 82-76).

Το τελικό αποτέλεσμα καθορίστηκε χάρη σε ένα σερί των Μονεγάσκων, στο οποίο άφησαν τον Αστέρα χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά.

Ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε το ματς με 18 πόντους (4/8 τρίποντα) και 11 ασίστ, ο Άλφα Ντιαλό πρόσθεσε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ οι Έλι Οκόμπο και Τζον Μπράουν είχαν από 11 πόντους.

Ερυθρός Αστέρας - Μονακό: Το ματς

Ο Ρόκας Γκιεντράιτις οδήγησε το σκορ για τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Μονακό. Ο Λιθουανός γκαρντ ξεκίνησε το ματς με 4/4 τρίποντα και είχε τους 14 από τους 16 πόντους της ομάδας του (16-14 το σκορ).

Η Μονακό βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-14, με το μεγάλο φετινό απόκτημα, τον Κέμπα Γουόκερ να κάνει το ντεμπούτο του. Αγωνίστηκε για 4:55, έχοντας δύο άστοχες και κακές προσπάθειες. Και μία φάση σχεδόν για highlight, αφού προτού αστοχήσει, φρόντισε να ξαπλώσει στο παρκέ τον Νταβίντοβατς με μία σταυρωτή ντρίπλα!

Από το 27-21 και ύστερα, οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν. Πρώτα ο Ντιαλό και μετά ο Τζέιμς και ο Ουαταρά, έφεραν την ανατροπή στο σκορ (29-31).

Το ματς συνεχίστηκε σε υψηλό ρυθμό, με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει από την περιφέρεια (4/5 τρίποντα, με τα ομαδικά στατιστικά να αγγίζουν το 50%) και να μοιράζει τελικές πάσες (8 ασίστ). Και τη Μονακό να κάνει ένα δυνατό τρίτο δεκάλεπτο, όπου επικράτησε με επί μέρους

Για τον Αστέρα, με τον Γκιεντράτις να μένει στην εμφάνιση του πρώτου μέρους, ανέλαβαν δράση οι Νέντοβιτς (11π.) και Μπολομπόι (11π.) και η 4η περίοδος θα ξεκαθάριζε το ντέρμπι.

Δύο απανωτά τρίποντα από τους Χάνγκα και Νέντοβιτς, έφεραν τον Αστέρα σε πλεονεκτικό σημείο (70-66). Μόνο που η Μονακό ήθελε απεγνωσμένα να πάρει την πρώτη της νίκη: Σερί 8-0 και προσπέρασμα, 70-74.

Οι Σέρβοι έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν τέσσερα λεπτά, προτού ο Γκιεντράιτις σκοράρει με ελεύθερες βολές (72-74). Ο Τζον Μπράουν με δίποντο έκανε το σκορ 72-76, με τον Νέντοβιτς να παίρνει την επίθεση και να αστοχεί.

Η Μονακό ανανέωσε δύο επιθέσεις και στην τρίτη ο Ντιαλό με τρίποντο έκανε το 72-79! Ο Τεόντοσιτς προσπάθησε να γίνει ο ήρωας, αστόχησε επίσης και ο Μίτροβιτς με δύο βολές (μετά από το 16ο επιθετικό ριμπάουντ του Αστέρα) έδωσε ελπίδα (74-79).

Ένα λάθος της άμυνας επέτρεψε στη Μονακό να βρει ένα εύκολο καλάθι και το ματς σχεδόν κρίθηκε (74-81).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:Στο σερί της Μονακό (8-0) που έκανε το σκορ από 70-66, σε 70-74.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς (18π., 11 ασίστ) θα πρέπει να μοιραστεί τον τίτλο μαζί με τον Άλφα Ντιαλό (12π., 8 ριμπ.).

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 1/7 τρίποντα και 3 πόντους σε 17:55.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ρόκας Γκιεντράιτις έκανε ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 4/8 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Κομβική η εμφάνιση των Έλι Οκόμπο (11π., 5 ριμπ., 5 ασίστ) και Τζον Μπράουν (11π.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 23 ασίστ της Μονακό σε εκτός έδρας ματς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: O Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει εκτός την FMP (23/10), ενώ η Μονακό φιλοξενείται από την Στρασμπούρ (22/10).

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-38, 63-64, 76-82.