Βαλένθια - Μακάμπι 75-66: Αήττητη με πολυφωνία

Νίκος Καρφής
Η Βαλένθια επικράτησε της Μακάμπι με 75-66 για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague και συνεχίζει αήττητη στη διοργάνωση.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των Ισπανών στη Euroleague. Η Βαλένθια επικράτησε εντός έδρας με 75-66 της Μακάμπι και με αυτόν τον τρόπο πήγε στο 3-0, ρίχνοντας στο 1-1 τους Ισραηλινούς πριν έρθουν στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (20/10). Η ομάδα του Κάτας έχει να παίξει ματς από τις 5 Οκτώβρη λόγω της κατάστασης μεταξύ Ισραήλ και Χαμάς και του πολέμου που συνεχίζεται στη Μέση Ανατολή.

Ο Ίνγκλις ήταν πρώτος σκόρερ της Βαλένθια με 11 πόντους, με τους νικητές να χαρακτηρίζονται από την πολυφωνία τους στην επίθεση. Από την άλλη ο Κόλσον είχε 20 πόντους. Από 10 είχε ο Κλαβέρ με τον Ντέιβις για τους Ισπανούς.

To ματς

Oι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στο πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά και κανείς δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά. Ο Νίμπο έκανε το 11-14 στα μέσα της περιόδου, με τον Ριβέρο να κάνει το 16-17 στο 8'. Η Βαλένθια προηγήθηκε με τον Γιόβιτς στο τέλος της περιόδου.

Με τρίποντο του Γουέμπ, η Μακάμπι πέρασε μπροστά με 22-24, ενώ ο Γιόβιτς απάντησε για το 28-25. Οι Ισπανοί κράτησαν το μικρό προβάδισμα, με τον Πραντίγια να γράφει το 33-29. Οι Ισραηλινοί σούταραν με 3/13 τρίποντα στο ημίχρονο

Ο Μπόνζι Κόλον με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 36-40 στο 25', με τον Κλαβέρ να απαντά για το 39-40. Από εκείνη το σημείο και μετά η Βαλένθια πάτησε... γκάζι και με τον Ρόβερς έγραψε το 50-40, ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Κόλσον σκόραρε για το 65-61 και ανάγκασε τον Μουμπρού να πάρει timeout. Ο Ντέιβις έκανε το 69-64 στο 39'. Ο ψηλός της Βαλένθια σκόραρε για το 73-64 στα 35 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Βαλένθια είχε παραπα΄νω ριμπάουντ και (35 αντί 27), ενώ οδήγησε τη Μακάμπι να σουτάρε με 8/26 τρίποντα. Επίσης οι ηττημένοι είχαν να παίξουν ματς από τις 5 Οκτώβρη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κλαβέρ έδωσε πολλές λύσεις με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μπλατ είχε 3 πόντους σε 21 λεπτά με 1/6 τρίποντα και ήθελε κάτι παραπάνω.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κόλσον είχε 20 πόντους στο ματς, αλλά δεν ήταν αρκετός.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΝΙΚΗ: Ο Ίνγκλις με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ντέιβις με 10 πόντους.