Παναθηναϊκός: Τα pick 'n roll που αναζητούνται και το καταστροφικό ημίχρονο

sloykas
Ο Παναθηναϊκός μετράει πλέον τρεις ήττες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της EuroLeague και το Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στο νέο κακό ξεκίνημα των «πράσινων» και τα μόλις τρία pick 'n roll στο καταστροφικό πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μακάμπι.

Ο Λούκα Βιλντόζα είναι ένας γκαρντ με ικανότητα στο pick 'n roll, συνδυάζοντας όσο λίγοι παίκτες τη δημιουργία με την εκτέλεση. Όταν ο Παναθηναϊκός υπέγραψε τον Αργεντινό γκαρντ, γέμισε την περιφέρεια με έναν παίκτη που αποτελεί μια διαρκή απειλή σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, πασάροντας είτε στον ψηλό που ρολάρει στο καλάθι, είτε στην αδύνατη πλευρά ή σε κάποιον συμπαίκτη του που κόβει στο καλάθι.

Μετά το τέλος του αγώνα με τη Μακάμπι και την τρίτη ήττα στους πρώτους τέσσερις αγώνες στη regular season και αφού έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με τον Παναθηναϊκό, ο Βιλντόζα παραδέχτηκε πως «δεν ξέρω γιατί συμβαίνει το κακό ξεκίνηνα. Πρέπει να ξεκινάμε καλύτερα. Ίσως πρέπει να κοιτάμε και άλλους τρόπους στην επίθεση εκτός από το pick 'n roll».

Την ώρα, λοιπόν, που η έλλειψη σκορ στον Παναθηναϊκό από τα «φτερά» είναι έκδηλη και με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να είναι μέχρι στιγμής χωρίς συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι των «πράσινων» (σ.σ. κόντρα στη Μακάμπι είχε 1 πόντο με 0/4 σουτ εντός πεδιάς σε 14:43), ο Αργεντινός στάθηκε στην απαραίτητη επιθετική βελτίωση που καλείται να δείξει άμεσα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προκειμένου να αντιστρέψει το κλίμα των πρώτων εβδομάδων.

Μόλις 1/3 πετυχημένα pick 'n roll στο πρώτο ημίχρονο

Το pick 'n roll αποτελεί βασικό συστατικό στην φιλοσοφία του Αταμάν, ο οποίος παρεμπιπτόντως αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Τούρκος προπονητής πάντα είχε ελίτ γκαρντ σε καταστάσεις pick 'n roll τα προηγούμενα χρόνια στις ομάδες του. Το ίδιο συνέβη και φέτος με τον Κώστα Σλούκα, τον παίκτη που παίρνει τις αποφάσεις και τον Λούκα Βιλντόζα, τον δεύτερο δημιουργό που έχει πάντα στις ομάδες του ο Αταμάν. Παρ' όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 1/3 πετυχημένα pick 'n roll στο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με 24-39!

• pick 'n roll handler: 0/2
  • pick 'n roll roller: 1/1

1

Σε ό,τι αφορά τη μεγάλη εικόνα, ο Παναθηναϊκός είχε συνολικά 5/12 πετυχημένα pick 'n roll κόντρα στη Μακάμπι πηγαίνοντας... κόντρα στη φιλοσοφία του Εργκίν Αταμάν και τον τρόπο που στήνει διαχρονικά τα ρόστερ των ομάδων του, δίνοντας το βάρος στους γκαρντ με ικανότητα στη δημιουργία και στην εκτέλεση, ξεκινώντας με πλέι μέικερ με ικανότητες σε αυτό το κομμάτι.

2

Το καταστροφικό πρώτο μέρος

Μετά το τέλος του αγώνα με τη Μακάμπι, ο Χρήστος Σερέλης παράδεχτηκε πως ο Παναθηναϊκός παίζει υπό πίεση. Εξήγησε ότι οι «πράσινοι» δεν έχουν το καθαρό μυαλό που θα έπρεπε να υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις για να τελειώσουν φάσεις και να πετύχουν εύκολα καλάθια. Τόνισε, δε, πως το «τριφύλλι» έπαιξε άθλια στην άμυνα για κάποια λεπτά στη δεύτερη περίοδο, δίνοντας τη δυνατότητα στους Ισραηλινούς να χτίσουν διψήφιες διαφορές. Ο Παναθηναϊκός έχασε ξανά πολύτιμο χρόνο, πετώντας στα... σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο όπου μέτρησε 6/17 δίποντα (35.3%), σουτάροντας με το απογοητευτικό 15.4% πίσω από τα 6μ.75 (2/13 τρίποντα)!