Ζάλγκιρις - Βαλένθια 72-87: Πέρασε σαν σίφουνας στο Κάουνας (vid)

Η Βαλένθια έκανε απολαυστικό πρώτο ημίχρονο στη Zalgirio Arena, επικρατώντας της Ζάλγκιρις με 72-87 και φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της EuroLeague.

Η Βαλένθια κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα στη EuroLeague, πραγματοποιώντας επιβλητικό πέρασμα από το Κάουνας και επικρατώντας της Ζάλγκιρις με 72-87 για την πέμπτη αγωνιστική της regular season. Έτσι οι Ίβηρες έφτασαν τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους από τα πρώτα λεπτά του ματς.

Το ματς: Ζάλγκιρις - Βαλένθια

Η Βαλένθια μπήκε καλά στον αγώνα με τη Ζάλγκιρις και απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα στη Zalgirio Arena, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-20. Οι Ίβηρες βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους απέναντι στους Λιθουανούς που σούταραν 2/9 τρίποντα και έκαναν 4 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Μάλιστα ο Μπουμπακάρ Τουρέ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 12-22 στο 11' και στη συνέχεια τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι της Ζάλγκιρις για το +20 της Βαλένθια (17-37, 15')!

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-52 χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Στέφαν Γιόβιτς σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους για τη Βαλένθια όταν ο Μπράντον Ντέιβις σκόραρε για το 32-61 στο 23:32!

Η Ζάλγκιρις πίεσε όμως οι Ισπανοί διατηρούσαν σταθερά διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 53-72. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η Βαλένθια δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Λιθουανούς και έφτασε στην εύκολη νίκη με 72-87, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-1 και ρίχνοντας τους γηπεδούχους στο 3-2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Βαλένθια πήγε στα αποδυτήρια με... μαξιλαράκι 22 πόντων (30-52) και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Ζάλγκιρις που δεν κατάφερε να αντιδράσει.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κρις Τζόουνς ηγήθηκε επιθετικά της Βαλένθια έχοντας 16 πόντους με 2/3 βολές, 4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 23'.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ είχε 0/5 σουτ εντός πεδιάς σε 10'.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κίναν Έβανς είχε 18 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τη Ζάλγκιρις.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι Τζάρεντ Χάρπερ (13π.) και Μπράντον Ντέιβις (11π, 3ριμπ.) ήταν εκ των πρωταγωνιστών της Βαλένθια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 42% της Βαλένθια στο τρίποντο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ζάλγκιρις υποδέχεται τη Λιετκαμπέλις (29/10) για το πρωτάθλημα Λιθουανίας ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (29/10) για την έβδομη αγωνιστική στην Ισπανία.