Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 95-81: Λεσόρ και Μήτογλου την... έβαλαν στα καλάθια (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Με τους Λεσόρ και Μήτογλου να σημειώνουν τους 46 από τους 95 πόντους της ομάδας τους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπασκόνια στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 95-81 και επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε πάση θυσία τη νίκη. Τόσο για βαθμολογικούς λόγους από τη στιγμή που δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες στο ΟΑΚΑ, ειδικά απέναντι σε ομάδες όπως η Μπασκόνια των... οκτώ παικτών, όσο και για ψυχολογικούς ενόψει και του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (30/10, 20:15).

Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή του, μπορεί να ήταν άστοχος έξω από τα 6.75 στο δεύτερο ημίχρονο (3/13 και 9/26 στο σύνολο) αλλά υπήρχαν οι Ματίας Λεσόρ και Ντίνος Μήτογλου να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και να «καθαρίσουν» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση της (πολυπόθητης) νίκης.

Ο Γάλλος σέντερ είχε ένα «γεμάτο» double double με 23 πόντους και 14 κάνοντας προσωπικό ρεκόρ τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη συγκομιδή ριμπάουντ. Εξαιρετικό ματς από τον Έλληνα διεθνή σέντερ ο οποίος είχε από την πλευρά του άλλους 23 πόντους με 7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/3 βολές. Στον αντίποδα η Μπασκόνια που το πάλεψε και με το παραπάνω το ματς, δεν είχε λύσεις από την στιγμή που είχε μικρό rotation οκτώ παικτών με αποτέλεσμα στο τέλος να μείνει από δυνάμεις.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Μπασκόνια

Όπως στα περισσότερα ματς της φετινής σεζόν, έτσι και απέναντι στη Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά ράθυμος στην επίθεση ενώ αστόχησε στα πρώτα εντός παιδιάς σουτ. Κάπως έτσι οι Βάσκοι βρέθηκαν στο 3-8 πριν βρουν οι «πράσινοι» σκορ έξω από τα 6.75 μέτρα. Με τον Σλούκα να ξεκινάει καλά το ματς επιθετικά (σ.σ. είχε τους 7 πρώτους από τους 13 πόντους της ομάδας του) αλλά ταυτόχρονα να υπάρχουν και αμυντικά «κενά» οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (15-15 στο 7').

Ένα σερί 0-5 της Μπασκόνια την έφερε στο +5 (15-20) αλλά έως το τέλος του δεκαλέπτου (24-22) το «τριφύλλι» γύρισε το ματς έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 9-2. Στην α' περίοδο ο Παναθηναϊκός (Σλούκας 7π.) είχε 4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 5-5 ριμπάουντ αλλά μόλις 1 ασίστ για 5 λάθη! Αντίστοιχα οι Βάσκοι μέτρησαν 8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4-3 ριμπάουντ και 3 ασίστ για 4 λάθη.

Με τρίποντα και Λεσόρ

Στην 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε το επιμέρους σκορ στο 15-5 καθώς βρέθηκε για πρώτη φορά να προηγείται με +5 πόντους (30-25) ενώ έφτασε η διαφορά και στο +7 (37-30 στο 15') με τον Ματίας Λεσόρ να παίρνει περισσότερες μπάλες στο χαμηλό ποστ και την ίδια ώρα να προσπαθούν οι γηπεδούχοι να ανεβάσουν την ένταση στην άμυνα. Όμως αντί να «χτίσει» πάνω σε αυτήν την διαφορά είδε την Μπασκόνια να μειώνει σε χρόνο «dt» τη διαφορά (39-37 στο 16') χάρη στον Μαρίνκοβιτς ο οποίος «κουβαλούσε» την ομάδα του στην επίθεση.

Ο Αταμάν δοκίμαζε διάφορα σχήματα, έφερε τον Χουάντσο στο «τρία», ανακάτευε την τράπουλα αλλά τα αμυντικά προβλήματα δεν είχαν τελειωμό για την ελληνική ομάδα. Ακόμα και έτσι κρατούσε ο Παναθηναϊκός (Λεσόρ 10π., Μήτογλου 9π., Γκριγκόνις 7π., Σλούκας 7π.) απόσταση από την Μπασκόνια (Χάουαρντ 14π., Μαρίνκοβιτς 10π.) μέχρι και το ημίχρονο (48-43). Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός είχε 12/22 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 6/8 βολές, 12-6 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 5 λάθη (σ.σ. 0 στην 2η περίοδο). Οι Βάσκοι είχαν αντίστοιχα 14/24 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 3/6 βολές, 12-7 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 5 λάθη.

«Διψήφια» διαφορά και... τέλος στο ματς

Καλό ήταν και το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό καθώς βρέθηκε να προηγείται με +8 πόντους (53-45) και +9 πόντους (57-48 στο 23') αλλά και πάλι έκανε την εμφάνισή του το «κενό» διάστημα και οι κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί η Μπασκόνια χάρη στο δίδυμο των Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς, οι οποίοι μείωσαν και πάλι στο καλάθι (61-59 στο 25' και 63-61 στο 28') ενώ με επιμέρους 15-6 ισοφάρισαν σε 63-63. Με σερί 7-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 70-63 αλλά ο Μάνιον με buzzer beater τρίποντο με τη λήξη της 3ης περιόδου μείωσε σε 70-66.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο με νέο 7-0 σερί για να φτάσουν στο +11 (77-66) έχοντας πραγματοποιήσει συνολικά επιμέρους 14-3 μετά την ισοφάριση της Μπασκόνια. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός είχε γίνει το «αφεντικό» του ματς.αυξάνοντας σταδιακά τον δείκτη του σκορ. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε το +13 για την ελληνική ομάδα (81-68 στο 35') ρίχνοντας και τους τίτλους τέλους στο ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Μετά το 28' και την άμεση αντίδραση του Παναθηναϊκού όταν η Μπασκόνια ισοφαρισε σε 63-63. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με 7-0 σερί το οποίο έγινε 14-3 για το 77-66 με το οποίο πήραν οι «πράσινοι» το μομέντουμ στο ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ματίας Λεσόρ ήταν εκείνος που δεν άφησε την Μπασκόνια να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στο ΟΑΚΑ έχοντας στο σύνολο 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες και 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Σε μια ομάδα με τόσο στενό rotation δεν μπορούσε να είχε κάποιος απαιτήσεις. Ωστόσο ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ντίνος Μήτογλου συνέθεσε εξαιρετικά την front line μαζί με τον Λεσόρ έχοντας από την πλευρά του άλλους 23 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (7/8δίπ., 2/4τρ., 3/3β.)

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ματ Χάουαρντ είχε 22 πόντους και προσπάθησε όσο μπορούσε από τη πλευρά του σε αυτό το ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 42 ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, το 28% της Μπασκόνια στα τρίποντα και τα δύο ρεκόρ καριέρας του Ματίας Λεσόρ σε πόντους και ριμπάουντ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για το πρωτάθλημα της Basket League (30/10, 20:15) ενώ η Μπασκόνια θα φιλοξενηθεί στην έδρα της Ανδόρα (29/10, 18:00) για την 7η αγωνιστική της ACB.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81