Μονακό-Βιλερμπάν 80-70: Με ξέσπασμα στο φινάλε οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε το «μπλακ άουτ» της Βιλερμπάν στα τελευταία τρία λεπτά και επικράτησε με 80-70, παραμένοντας στα ψηλά της κατάταξης στη EuroLeague.

Η Μονακό αναδείχτηκε νικήτρια στον γαλλικό «εμφύλιο» με τη Βιλερμπάν, επικρατώντας με 80-70 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-2, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 1-6. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 37' όταν ο Μάικ Σκοτ σκόραρε για το 68-68 όμως οι Μονεγάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-2 ως το φινάλε και έφτασαν στη νίκη.

Μονακό-Βιλερμπάν: Το ματς

Στο αγωνιστικό κομμάτι, o Τιμοτέ Λουαού-Καμπαρό ηγήθηκε επιθετικά της Βιλερμπάν στην πρώτη περίοδο, σημειώνοντας 10 πόντους με 1/1 βολή, 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με 14-23 στο 10', σουτάροντας 4/6 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, η Μονακό είχε κακά ποσοστά (2/9 δίπ., 2/9 τρίπ.) ενώ πήρε δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ.

Ακολούθως ο Μάικ Σκοτ ευστόχησε σε τρίποντο για το +8 της Βιλερμπάν (20-28, 13') όμως οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν άμεσα, πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντιαλό (36-34) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 41-37. Οι Οκόμπο, Ντιαλό και Τζέιμς ηγήθηκαν της Μονακό που περιόρισε τα λάθη της.

Μάλιστα ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας σκόραρε πίσω από τα 6.75 για το 53-46 όμως η Βιλερμπάν έφερε το ματς στα ίσα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ζοφρί Λοβέρν για το 55-55 στα 2:26 για την τρίτη περίοδο.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στα τελευταία λεπτά (68-68, 37') όμως η Μονακό έκανε σερί 9-0 για το 77-68 με τον Ντιαλό στα 51" για το τέλος, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς με 80-70.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιμέρους 12-2 της Μονακό στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, μετατρέποντας το 68-68 του 37' στο τελικό 80-70.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Άλφα Ντιαλό ηγήθηκε επιθετικά της Μονακό, σημειώνοντας 21 πόντους με 1/1 βολή, 1/4 δίποντο, 6/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 27:16.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Πάρις Λι είχε 1/4 τρίποντα και 6 ασίστ για 6 λάθη σε 30:44.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Έλι Οκόμπο σημείωσε 16 πόντους, 4 ασίστ και 1 ριμπάουντ, ο Τζόρνταν Λόιντ πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ ο Μάικ Τζέθμς είχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Λουαού-Καμπαρό τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 17 λάθη της Βιλερμπάν.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Μονακό υποδέχεται τη Ναντέρ (12/11) και η Βιλερμπάν τη Ντιζόν (12/11) για την 11η αγωνιστική της γαλλικής λίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 41-37, 57-61, 80-70.