Βαλένθια-Ρεάλ 73-76: Πήραν τη ματσάρα και συνεχίζουν αήττητοι οι Μαδριλένοι (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης (7-0) πέρασε νικηφόρα από τη Βαλένθια (5-3), επικρατώντας με 73-76 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Ευρωλίγκα με ρεκόρ 7-0!

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την αήττητη πορεία της στην Ισπανία και στην EuroLeague, επικρατώντας της Βαλένθια με 73-76 και κάνοντας το 19/19 σε όλες τις διοργανώσεις. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης όμως η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε στη νίκη και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης ενώ «χρωστάει» το ματς με τη Μακάμπι.

Βαλένθια-Ρεάλ: Ο αγώνας

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ανίκητος στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, σημειώνοντας 18 πόντους με 6/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα για τη Βαλένθια που προηγήθηκε με 26-24! Οι γηπεδούχοι σούταραν με 72% στο δίποντο (10/14) απέναντι στους Μαδριλένους που στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Γκάμπριελ Ντεκ (9π.).

Η «Βασίλισσα» πίεσε ωστόσο ο Σέμι Οτζελέγε ευστόχησε σε τρίποντο για το 37-49 υπέρ της Βαλένθια που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-43. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού συνέχισε να σουτάρει με καλά ποσοστά και είχε 10 ασίστ για 5 λάθη απέναντι στη Ρεάλ που βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ, σημειώνοντας 7/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια μάλιστα ο Κρις Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά στο +8 (51-43) αλλά οι Μαδριλένοι απάντησαν με σερί 9-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Καμπάτσο (51-52, 23'), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 62-63. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το φινάλε, με τον Μάριο Χεζόνια να ευστοχεί σε τρίποντο για το 68-70 στο 35'. Ο Τζόουνς ισοφάρισε σε 72-72 στα 53" όμως ο Φακούντο Καμπάτσο πέτυχε τέσσερις σερί πόντους και «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 73-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-43, 62-63, 73-76.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στα 53", ο Κρις Τζόουνς έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 72-72 όμως ο Φακούντο Καμπάτσο πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους ως το φινάλε για τη Ρεάλ που διατήρησε το αήττητο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Φακούντο Καμπάτσο πέτυχε τους κρίσιμους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (2/2 βολ., 2/5 δίπ., 3/6 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29:51.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γκάμπριελ Ντεκ είχε 17 πόντους με 5/5 δίποντα και 3 ασίστ ενώ ο Μάριο Χεζόνια μέτρησε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Μπράντον Ντέιβις τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Κάσιους Ρόμπερτσον είχε 0/4 σουτ εντός πεδιάς σε 13'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ντέιβις πέτυχε τους 18 από τους 22 πόντους του στην πρώτη περίοδο.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βαλένθια δοκιμάζεται στο Palau Blaugrana κόντρα στην Μπαρτσελόνα (17/11, 21:30) ενώ η Ρεάλ υποδέχεται τη Μονακό (16/11, 21:45) για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.