Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 94-71: Τσάκισε τους Καταλανούς και έκανε το 3-0 με Ιβάνοβιτς

Η Μπασκόνια (4-4) παρέσυρε την Μπαρτσελόνα (6-2) στη Βιτόρια, επικρατώντας με 94-71 και διευρύνοντας το αήττητο σερί της με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στην Ευρωλίγκα!

Η αρχή έγινε στη Βιτόρια κόντρα στην Παρτίζαν, ακολούθησε το «διπλό» στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας επί του Ολυμπιακού και απόψε (15/11) η Μπασκόνια έκανε το 3-0 με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στην άκρη του πάγκου, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 94-71 για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας επιμέρους σκορ 29-11 σε αυτό το διάστημα και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 55-29, δίχως να απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους «μπλαουγκράνα». Μάλιστα προηγήθηκαν με 30 πόντους λίγο πριν από το φινάλε, όταν ο Μονέκε έκανε το 91-61 από τη γραμμή των βολών!

Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα: Το ματς

Η Μπασκόνια βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στη Fernando Buesa Arena στο υπέρ της 26-18, σουτάροντας με 88% στο δίποντο (7/8) και 50% στο τρίποντο (4/8) απέναντι στην Μπαρτσελόνα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Όσκαρ Ντα Σίλβα (10π.).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τον Μάικ Κότσαρ (28-18) ενώ ο νεοαποκτηθείς Κρις Κιόζα σκόραρε για +19, κάνοντας το 44-25 στο 15'. Έτσι η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 55-29, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χάουαρντ - ΜακΙντάιρ και βρίσκοντας λύσεις με το μακρινό σουτ (9/18 τρίπ.).

Από την άλλη πλευρά, η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 3/12 τρίποντα και 5 ασίστ για 7 λάθη. Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο κάνοντας επιμέρους 15-24 και μειώνοντας σε 70-53 με τον Γιοκουμπάιτις στο 30' ωστόσο η Μπασκόνια συνέχισε από εκεί που... σταμάτησε στο ημίχρονο με μπροστάρηδες τους Μονέκε - ΜακΙντάιρ, προηγήθηκε με 30 πόντους στο 37' (91-61) και έφτασε στην εύκολη νίκη με 94-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 29-11 της Μπασκόνια στο β' δεκάλεπτο, όταν έχτισε διαφορά ασφαλείας και τη διατήρησε ως το φινάλε.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (2/2 βολ., 3/4 δίπ., 4/6 τρίπ.), 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη στα 27:53 που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γιαν Βέσελι έμεινε στους 2 πόντους με 1/4 δίποντα σε 16'.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα είχε 14 πόντους με 2/2 βολές, 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 47% της Μπασκόνια στο τρίποντο (1430)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπασκόνια αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Βιλερμπάν (17/11, 21:00) και η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Βαλένθια (17/11, 21:30) για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.