Ρεάλ – Μονακό 91-73: Σκορπάει... τρόμο!

Γιώργος Κούβαρης
Η Ρεάλ σμπαράλιασε τη Μονακό στη Μαδρίτη (91-73) έχοντας φτάσει τον δείκτη του σκορ και στο +30 και διατήρησε το αήττητο (8-0) στη φετινή Euroleague.

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Στα χαρτιά. Γιατί στο παρκέ η Ρεάλ φρόντισε να στείλει σαφέστατο μήνυμα στη Μονακό και σε ολόκληρη την Euroleague ότι φέτος δεν έχει αντίπαλο!

Απόδειξη; Το... θεωρητικά ντέρμπι της αγωνιστικής να μετατραπεί σε One Team Show! Ο δείκτης του σκορ είχε φτάσει και στο +30 για τους Μαδριλένους οι οποίοι είχαν φτάσει να προηγούνται και με 80-50 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Το ματς: Ρεάλ – Μονακό

Μετά το αρχικό 8-8 η Ρεαλ άρχισε να πατάει γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο και να... εξαφανίζεται στο ορίζοντα! Με επιμέρους 15-2 βρέθηκε στο +13 (23-10 στο 7') ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε και στο +16 (28-12) πριν από το τέλος της α' περιόδου (30-20), με τον Ντζάναν Μούσα να ήταν ασταμάτητος (14π., 4/6 σουτ, 4/5β.) και τον Ταβάρες (8π., 4ριμπ.) να τον ακολουθούσε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ ξεκίνησε εξίσου... εκκωφαντικά και εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (43-24) με επιμέρους 13-4. Δείγμα και της απόλυτης κυριαρχίας των Μαδριλένων στο «WiZink Center». Ο Γιουλ είχε μπει στην εξίσωση της Ρεάλ (9π., 3/5τρ.) με τον δείκτη του σκορ να φτάνει στο +20 (48-28) λίγο πριν από το ημίχρονο (53-37).

Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για την Μονακό. Η διαφορά έφτασε και στο +30 (80-50 με τη λήξη της 3ης περιόδου) μετατρέποντας η Ρεάλ το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Μούσα συνέχισε να «εκτελεί» με συνέπεια ενώ ήταν εντυπωσιακό το ποσοστό των Μαδριλένων στα δίποντα έχοντας 15/16!

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Η Ρεάλ κατέβασε ταχύτητα, ο Ματέο άνοιξε το rotation και η Μονακό μπόρεσε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά μέχρι το τελικό 91-75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το ματς είχε... τελειώσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ είχε πετύχει 30 πόντους και βάσει της εικόνας του αγώνα δεν μπορούσε να απειληθεί από τη Μονακό. Απόδειξη ότι ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +30.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντζάναν Μούσα ήταν ο καλύτερος του παρκέ και εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την εύκολη επικράτηση της Ρεάλ έχοντας στο σύνολο 21 πόντους με 3/6 τρίποντα και 5 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Κέμπα Γουόκερ (1/7 σουτ) και Τζόρνταν Λόιντ (0/6 σουτ) δεν μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Πλην του Μούσα άλλοι τέσσερις παίκτες (Καμπάτσο 12π.-5ασ,, Πουαριέ 12π.-11ριμπ., Ταβάρες 12π., Γιουλ 14π.) ήταν διψήφιοι στο ματς.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Πλην του Μοτιεγιούνας δεν διακρίθηκε κάποιος άλλος παίκτης της Μονακό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό 85.7% της Ρεάλ στα δίποντα με 18/21.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί την Ουνικάχα Μάλαγα για την ACB (19/11, 13:30) ενώ η Μονακό θα φιλοξενήσει την Αντά Μπλουά (19/11, 17:30) για το γαλλικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 53-37, 80-50, 91-73.