Παρτίζαν-Άλμπα 89-74: Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τους Σέρβους

Η Παρτίζαν επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 89-74 και επέστρεψε στις νίκες αφού το καρέ των ΛεΝτέι, Αβράμοβιτς, Νάναλι και Άντζουσιτς τελείωσε τη δουλειά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η Παρτίζαν (4-5) χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου για να χτίσει διψήφια διαφορά κόντρα στην Άλμπα (1-8) και να διατηρήσει το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 89-74 για την ένατη αγωνιστική της EuroLeague, αφήνοντας τους Γερμανούς με μια νίκη έπειτα από εννιά αγώνες.

Παρτίζαν-Άλμπα: Το ματς

Ο Καλίφα Κουμάντζε κουβάλησε επιθετικά την Άλμπα στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Παρτίζαν, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με οκτώ πόντους (3/4 δίπ.) και ισάριθμα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα για τους Γερμανούς που προηγήθηκαν με 18-20 στο 10'.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι σούταραν με 85% στο δίποντο (6/7) και στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Φρανκ Καμίνσκι (7π.).

Στη συνέχεια η Παρτίζαν προηγήθηκε μέχρι έξι πόντους (37-31, 18') και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-40 βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τους Νάναλι και Αβράμοβιτς κόντρα στην Άλμπα που είχε 12 ασίστ για 11 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας σε 52-51 με το τρίποντο του Προσίντα ωστόστο η Παρτίζαν απάντησε με επιμέρους σκορ 13-1 και έχτισε... μαξιλαράκι 13 πόντων (65-52, 29'). Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε σωστή διαχείριση ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με 89-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 43-40, 65-55, 89-74.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Παρτίζαν όταν η Άλμπα έριξε τη διαφορά στον πόντο με το τρίποντο του Προσίνα (52-51). Οι Σέρβοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-1 για το 65-52 λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, διατηρώντας διψήφια διαφορά ως το τέλος του ματς.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζέιμς Νάναλι τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 20:26.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Στέρλινγκ Μπράουν έμεινε στους 8 πόντους με 2/9 σουτ εντός πεδι΄ς για την Άλμπα.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γιόχανες Τίμαν μέτρησε 21 πόντους και 3 ριμπάουντ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για την Μπάγερν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Αβράμοβιτς σημείωσε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Ντανίλο Άντζουσιτς έδωσε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα στην Παρτίζαν ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17 λάθη της Άλμπα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Παρτίζαν δοκιμάζεται στην έδρα της Τσεντεβίτα Ολίμπια για την 8η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας (20/11) ενώ η Άλμπα υποδέχεται την Μιτελντόιτσερ (19/11) για την 8η αγωνιστική στη Bundesliga.