Αναντολού Εφές - Παρτίζαν 100-94: Με Λάρκιν από τα παλιά!

Γιώργος Κούβαρης
Η Αναντολού Εφές ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με αντίπαλο την Παρτίζαν στην Κωνσταντινούπολη (100-94) έχοντας τον Λάρκιν σε τρομερή βραδιά με 27 πόντους και 8 ασίστ!

Μπορεί να ετοιμάζεται να περάσει την χειρουργείου αλλά όπως φάνηκε στην αναμέτρηση με την Παρτίζαν φάνηκε να είναι πιο έτοιμος από... ποτέ!

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας 27 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 38 βαθμούς στο ranking (!) πήρε από το χέρι την Αναντολού Εφές και την οδήγησε στη νίκη απέναντι στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Και μάλιστα έχοντας κάνει την μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο έχοντας επιστρέψει από το -10 του 30'! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 4ο δεκάλεπτο η Εφές πέτυχε 36 πόντους και «σμπαράλιασε» την άμυνα της Παρτίζαν.

Το ματς: Εφές – Παρτίζαν

Καμίνσκι και Καμπόκλο ήταν εκείνοι που βοήθησαν την Παρτίζαν ώστε να μπει καλύτερα στο παρκέ του «Sinan Erdem Sports Hall» και να ελέγξει το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο (8-13 και 11-16). Ο Αμερικανός είχε τους μισούς πόντους της ομάδας του (8π.) με 2/2 τρίποντα αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανατρέπουν τα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί και με επιμέρους 10-2 πήραν το προβάδισμα (21-18) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων αυτό ήταν και το «μομέντουμ» που έψαχναν αν και η Παρτίζαν βρέθηκε εκ νέου να προηγείται με 24-27 στο 11'. Λάρκιν, Τόμπσον και Γουίλις ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται και με +10 πόντους διαφορά (44-34) έχοντας ολοκληρώσει ένα επιμέρους 20-7! Αυτό ήταν και το καλό διάστημα της Εφές στο ματς, κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα στο +5 (50-45).

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν κρατούσε το προβάδισμα με 56-51 έως και το 24' με τον Άντε Ζίζιτς να είχε πάρει στη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του. Οι Καμίνσκι και Ντοζίερ είχαν... αντίθετη άποψη και σε καμία περίπτωση δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τόσο εύκολα τα όπλα. Με περιφερειακά σουτ βοήθησαν την Παρτίζαν να πάρει... φωτιά στην επίθεση, να πραγματοποιήσει ένα 29-14 στην 3η περίοδο και να βρεθεί στο +10 (64-74) με τη λήξη του δεκαλέπτου!

Ουσιαστικά είχε φέρει τα πάνω κάτω στο ματς, έχοντας πάει κόντρα στα δεδομένα που είχαν διαμορφωθεί από την Εφές για 24 λεπτά. Και πάλι. Μπορεί να είχε πάει... κόντρα στο παιχνίδι, αλλά η Αναντολού ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με 7-0 σερί μειώνοντας μέσα σε δύο λεπτά σε 71-74! Στη συνέχεια το επιμέρους έγινε 14-4 και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (78-78) στο 34'. Έκτοτε το ματς συνέχισε να είναι πραγματικό ντέρμπι (83-83 στο 36') ενώ η Εφές πήρε εκ νέου προβάδισμα με 87-83 τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, το οποίο έγινε και 90-75 ύστερα από τρίποντο του φοβερού Λάρκιν. Αυτό ήταν. Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για την Παρτίζαν και η τουρκική ομάδα έφτασε στο 5-5 ρεκόρ, ενώ οι Σέρβοι έμειναν στο 4-6.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο τρομερό ξέσπασμα της Αναντολού Εφές σημειώνοντας 35 πόντους με αποτέλεσμα να ανατρέψει εντελώς την κατάσταση στο παιχνίδι μετά το +10 της Παρτίζαν στο 30'.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σέιν Λάρκιν ήταν απολαυστικός έχοντας 27 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Σε χαμηλές πτήσεις ο Ζακ Λεντέι οποίος είχε μόλις 1/3 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ντάριους Τόμπσον άφησε στην άκρη τις δημιουργικές του ικανότητες και ανέλαβε τις εκτελεστικές έχοντας 18 πόντους με 4/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Εξαιρετικοί οι Καμίνσκι (24π.) και Ντοζίερ (21π.) αλλά όχι και αρκετοί για την Παρτίζαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι 35 πόντοι της Εφές στην τελευταία περίοδο και τα 16 κλεψίματα!!

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αναντολού Εφές έχει να υποδεχθεί τη Μανίσα (27/11, 18:00) για το πρωτάθλημα Τουρκίας, ενώ η Παρτίζαν θα φιλοξενήσει την Μπόρατς (27/11, 21:00) για την Aba Liga.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-45, 64-74, 100-94.

@Photo credits: Euroleague