Άλμπα - Ζάλγκιρις 64-62: Ανατροπή και δεύτερη νίκη οι Γερμανοί (vid)

Νίκος Καρφής
H Άλμπα πήρε το... θρίλερ κόντρα στην Ζάλγκιρις με 64-62 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη Euroleague.

Στο 5-7 πήγε η Ζάλγκιρις. Η ομάδα από το Κάουνας δεν κατάφερε να να επικρατήσει της Άλμπα, αφού οι Γερμανοί πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή και ανέβηκαν στο 2-10. Ο Μάτισεκ ήταν ο άνθρωπος που χάρισε τη νίκη στην Άλμπα με τρίποντο, έξι δευτερόλεπτα για το τέλος.

.Για τους νικητές ο Τίμαν είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη πλευρά 15 πόντους είχε ο Γκεντράιτις και στους 11 σταμάτησε ο Ντίμσα. Η Άλμπα ανανέωσε πολλές επιθέσεις, αφού τελείωσε το ματς με 16 επιθετικά ριμπάουντ.

Το ματς

H Zαλγκίρις ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα, έκανε ότι ήθελε κόντρα στη Ζάλγκιρις και ο Λαβρινοβίτσιους έκανε το 4-20 στο 7'. Με ένα 9-0 σερί η Άλμπα μείωσε σε 13-20 στο τέλος της περιόδου.

Ο Ντίμσα έδωσε αέρα 11 πόντων στους Λιθουανούς για το 13-24. Οι Γερμανοί αντέδρασαν και με τον Τίμαν μείωσαν σε 25-28, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι τα... έσπασαν στο πρώτο ημίχρονο με 5/21 δίποντα.

Με τον Χέις η Ζάλγκιρις έκανε το 34-37 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Τίμαν μείωσε σε 37-41 στο 28'. O Koυμάτζε έκανε το 39-43, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Έβανς έκανε το 46-55 στο 34'. Ο Ντέλοου έκανε το 53-58 στο 37'. Ο Μάτισεκ έγραψε το 57-59 στο 38'. O Mάτισεκ με τρίποντο έκανε το 64-62, έξι δευτερόλεπτα για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-28, 39-45, 64-62

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Άλμπα είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ, υποχρέωσε σε 23 λάθη τη Ζάλγκιρις, ενώ οι Γερμανοί βρήκαν το μεγάλο σουτ με τον Μάτισεκ στα τελευταία δευτερολεπτα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τίμαν είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος του ματς

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάτισεκ είχε 8 πόντους, αλλά πε΄τυχε το τρίποντο νίκης στα 6 δευτερόλεπτα για το τέλος.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Έβανς είχε 8 πόντους, αλλά με 2/9 σουτ και σίγουρα θα ήθελε μια καλύτερη εμφάνιση.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γκεντράιτις είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 16 επιθετικά ριμπάουντ της Άλμπα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Άλμπα υποδέχεται την Εφές στις 7 Δεκέμβρη, ενώ η Ζάλγκιρις παίζει με την Μονακό μια μέρα μετά.