Άλμπα - Μπαρτσελόνα 74-70: Της έκανε... Ματ και ξεκόλλησε από τον πάτο (vid)

Νίκος Καρφής
Η Άλμπα έκανε την έκπληξη και υπέταξε με 74-70 τη Μπαρτσελόνα. Καλό ματς από τον Ματ Τόμας με 13 πόντους, πρώτος σκόρερ των νικητών.

Δεν την περίμενε αυτή την ήττα η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν από την Άλμπα μέσα στο Βερολίνο με 74-70.. Έτσι έπεσε στο 10-5, με τους νικητές να ξεκολλάνε από την τελευταια θέση και να πηγαίνουν στο 3-12.

Για τους νικητές ο Τόμας είχε 13 πόντους, ενώ στον αντίποδα πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Λαπροβίτολα με 15 πόντους, χάνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στο τέλος.

Το ματς

H Mπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 4-10 χάρη στο καλάθι του Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Ερνανγκόμεθ έκανε το 7-16, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Προσίντα μείωσε σε 16-20 για την Άλμπα.

Με το καλάθι του Ντα Σίλβα η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 9 πόντους για το 25-34. Ο Ματ Τόμας μείωσε σε 29-36. Ο πρώην NBAer Στέρλινγκ Μπράουν μείωσε σε 31-36 στο 17΄'. Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 2/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ματ Τόμας έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα για το 42-41 στο ξεκίνημα του δευτερου ημιχρόνου. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους Καταλανούς και έκανε το 54-50. Ο Ερνανγκόμεθ έκανε το 56-52.

Ο Σπανιόλο έκανε το 65-55 στο 34', βάζοντας δύσκολα στους Καταλανούς. Η Μπαρτσελόνα με αντεπίθεση μείωσε σε 73-70 στο 39'. Ο Γουέτζελ έκανε το 74-70 στα 18 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 38-41, 56-52, 74-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 6/24 στα τρίποντα, ενώ η Άλμπα κράτησε την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά του ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τόμας είχε 13 πόντους, δημιουργώντας προβλήματα στη Μπαρτσελόνα

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τίμαν με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ έδωσε λύσεις.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Λαπροβίτολα είχε 15 πόντους για τη Μπαρτσελόνα, αλλά δεν έφτανε.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γιοκουμπάιτις έμεινε στους δύο πόντους και δεν βοήθησε εκτελεστικά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μόλις 5 εύστοχες βολές της Άλμπα στο ματς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Άλμπα υποδέχεται την Φενέρ στις 22/12, ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από τη Ζάλγκιρις την ίδια μέρα.