Μακάμπι-Μπασκόνια 89-81: «Καθάρισε» στο φινάλε

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μακάμπι (9-6) είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά και επικράτησε της Μπασκόνια (8-7) με 89-81.

Η Μακάμπι επικράτησε δύσκολα της Μπασκόνια με 89-81 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, κάνοντας καλύτερο... φίνις στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα στο Βελιγράδι.

Οι Βάσκοι μείωσαν σε 81-79 με τον Χάουαρντ όμως η ομάδα του Όντεντ Κάτας πέτυχε οκτώ αναπάντητους πόντους, «κλειδώνοντας» την ένατη νίκη φέτος.

Μακάμπι-Μπασκόνια: Το ματς

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε 18-12 στα 3:40 για το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Σόρκιν ενώ ο Τζέιμς Γουέμπ έκανε το 22-22 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο στο Βελιγράδι.

Στη συνέχεια ο Γουέμπ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα διαμορφώνοντας το 38-28 με τρίποντο όμως η Μπασκόνια ισορρόπησε άμεσα το ματς, επιστρέφοντας από το -11 (41-30) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 47-49.

Το δίδυμο των Γουέμπ (12π.), Νίμπο (11π.) κουβάλησε επιθετικά την «ομάδα του λαού» στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Χάουαρντ, Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς, έχοντας 8/19 τρίποντα και 14 ασίστ για έξι λάθη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο που ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Σόρκιν για το 68-67. Η Μπασκόνια πίεσε και ο Χάουαρντ έκανε το 81-79 με 3/3 βολές στα 3:44 για το τέλος.

Παρ' όλα αυτά, η Μακάμπι είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά, με τον Νίμπο να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 89-79 στα 52". Τελικά οι Ισραηλινοί διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-49, 68-67, 89-81.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπασκόνια έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 81-79 με τον Χάουαρντ στα 3:44 για το τέλος όμως η Μακάμπι έκανε επιμέρους σκορ 8-2 ως το φινάλε, φτάνοντας στη νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζος Νίμπο είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 19 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέιμς Γουέμπ βοήθησε τη Μακάμπι με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Οι προσπάθειες του Τάντας Σεντεκέρσκις (15π., 11ριμπ.) δεν ήταν αρκετές για τους Βάσκους.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Λορέντζο Μπράουν έμεινε στους 2 πόντους με 1/8 δίποντα και 0/6 τρίποντα!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η κυριαρχία της Μακάμπι στα ριμπάουντ με 50 αντί για 35 της Μπασκόνια.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μακάμπι υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (21/12) ενώ η Μπασκόνια θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Εφές (22/12) για την 16η αγωνιστική.