Αρμάνι Μιλάνο - Βιλερμπάν 84-61: Άνετη πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Με πολύ άνετο τρόπο επιβλήθηκε η Αρμάνι Μιλάνο της Βιλερμπάν με 84-61 και τώρα ετοιμάζονται για τα ματς με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.

Στη 15η αγωνιστική της Euroelague, η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχτηκε τη Βλερμπάν. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα επικράτησε άνετα με σκορ 84-61 και τώρα ρίχνει το βλέμμα της στον επόμενο αγώνα με τον Παναθηναϊκό AKTOR, την Παρασκευή (22/12, 21:45) ενώ η γαλλική ομάδα στο ματς με τον Ολυμπιακό.

Αρμάνι Μιλάνο - Βιλερμπάν το ματς:

Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς δυνατά το ματς με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 22-21. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στη πρώτη περίοδο, κάτι το οποίο έγινε εμφανές στη δεύτερη.

Εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και από τα μέσα του δεκαλέπτου επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Μάλιστα δεν άργησαν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πήγαν στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας όντας στο +10 και το σκορ στο 46-36.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Αρμάνι Μιλάνο έλεγχε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκε καθόλου. Μπήκε με το σκορ στο 67-48 υπέρ της και συνέχισε να έχει το πάνω χέρι του ματς έως και τη λήξη του. Η ιταλική ομάδα νίκησε με σκορ 84-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-36, 67-48, 84-61

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 6:38 της δεύτερης περιόδου όπου η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 4 πόντους με τις βολές του Σέιβον Σιλντς και έκανε το 30-26.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νικολό Μέλι ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 21:48 λεπτά συμμετοχής.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σέιβον ΣΙλντς με 13 πόντους και οι Πόιθρες με τον Βόγκτιμαν που είχαν από 11.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Λοβέρν που τελείωσε το ματς με συνολικά 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25:13 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Καμπαρό που είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε συνολικά 28:12 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 65,7% στα δίποντα της Αρμάνι αντί της Βιλερμπάν που είχε 30,8%

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχεται την Παρασκευή (22/12, 21:45) τον Παναθηναϊκό ενώ η Βιλερμπάν την ίδια ημέρα λίγο νωρίτερα (20:45) φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.