Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 89-85: Ο Βέσελι τελείωσε τη δουλειά (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Γιαν Βέσελι ήταν κομβικός στα τελευταία λεπτά για την Μπαρτσελόνα που επικράτησε της Μπασκόνια με 89-85 και συνεχίζει μόνη τρίτη στην κατάταξη με 13 νίκες σε 19 αγώνες.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -10 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (62-72, 32') και με μπροστάρη τον Γιαν Βέσελι, ολοκλήρωσε την ανατροπή απέναντι στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 89-85 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-6.

Το ματς

Ο Τόμας Σατοράνσκι κουβάλησε επιθετικά την Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο (24-23), σημειώνοντας οκτώ πόντους σε αυτό το διάστημα για τους Καταλανούς που βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ (4/6 τρίπ.) και μοίρασαν επτά ασίστ κόντρα στην Μπασκόνια που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Χάουαρντ, Κοστέλο.

Ακολούθως ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ανέβασε τη διαφορά στο +9 για τους μπλαουγκράνα, κάνοντας το 34-25 στο 14' ενώ ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ διαμόρφωσε το 47-42 του ημιχρόνου. Ο Ερνανγκόμεθ και ο Γιάν Βέσελι έδωσαν λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μπασκόνια που πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ. Στη συνέχεια πάντως οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους, έκαναν επιμέρους σκορ 15-26 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 62-68 στο 30'.

Μάλιστα ο Τσίμα Μονέκε ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 62-72 στο 32' για την Μπασκόνια που έλεγχε το ματς. H Μπαρτσελόνα αντέδρασε, ο Βέσελι έφερε το ματς στα ίσα (78-78) και ακολούθως έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (84-82, 38'). Ο ΜακΙντάιρ το πήρε πάνω του και προσπάθησε να τελειώσει τη φάση με δύσκολο λέι απ όμως αστόχησε μπροστά στον Βέσελι και στη συνέχεια ο Τσέχος διαμόρφωσε το 86-82 από τη γραμμή των βολών.

Με τον δείκτη του σκορ στο 88-85 ενώ απέμεναν 11" η μπάλα έφτασε στον Μονέκε όμως αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια για τρεις. Ο Βέσελι κέρδισε φάουλ, πήγε στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 47-42, 62-68, 89-85.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιμέρους 27-17 της Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιαν Βέσελι τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, μια ασίστ και εννιά κερδισμένα φάουλ στα 21:38 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζαμπάρι Πάρκερ βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 17 πόντους, έξι ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 21 πόντους, τέσσερις ασίστ, δυο ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 25:24.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη μολονότι έκανε 20 λάθη.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: H Μπασκόνια είχε επικρατήσει με 94-71 στη Fernando Buesa Arena.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Ομπραντόιρο (7/1) και η Μπασκόνια φιλοξενεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (7/1) για τη 17η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας.