Παρτιζάν-Μακάμπι 88-79: Απίθανη ανατροπή από το -24 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Παρτιζάν (11-10) είδε τη Μακάμπι (12-9) να προηγείται με 13-37 στο 12' όμως ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback, επικρατώντας των Ισραηλινών με 88-79 στη Stark Arena!

Η Μακάμπι αιφνιδίασε την Παρτιζάν στα πρώτα λεπτά του ματς στη Stark Arena για το 0-16 στο 5' ενώ ο Αντόνιους Κλίβελαντ εκτόξευσε τη διαφορά στο +24 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, κάνοντας στο 13-37 στο 12'!

Παρ' όλα αυτά οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 52-27 και ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 88-79 και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 11-10.

Το ματς

Η Μακάμπι έκανε «εκρηκτικό» ξεκίνημα στη Stark Arena, τρέχοντας σερί 16-0 στα πρώτα 5' του αγώνα με τους Σέρβους. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, την ώρα που οι παίκτες της Παρτιζάν μετρούσαν 0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3 λάθη!

Πάντως η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 11-29 για την ομάδα του Όντεντ Κάτας που πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Βελιγράδι, σουτάροντας με 82% στο δίποντο (9/11) κόντρα στους «ασπρόμαυρους» που είχαν μόλις 5/17 σουτ εντός πεδιάς! Μάλιστα ο Αντόνιους Κλίβελαντ εκτόξευσε τη διαφορά στο +24, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 13-37 στο 12'.

Τελικά οι Ισραηλινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-52, έχοντας 8/14 τρίποντα και 14 ασίστ για μόλις 5 λάθη απέναντι στην Παρτιζάν που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Ντοζίερ (16π.) και Νάναλι (10π., 7ριμπ.). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ρίχνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους με τον Νάναλι (46-56, 25').

Η Παρτιζάν βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της κάνοντας επιμέρους σκορ 24-8 στα πρώτα 7' της τρίτης περιόδου και ο Τζέιμς Νάναλι έφερε το ματς στα ίσα μέσα σε πανδαιμόνιο, κάνοντας το 60-60!

Το γκολ-φάουλ του Ζακ ΛεΝτέι διαμόρφωσε το 67-64 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που μπήκε στη θέση του οδηγού και προηγήθηκε 80-71 με τον Κέβιν Πάντερ στο 35'. Η Παρτιζάν κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 36-52, 67-67, 88-79.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην απόδοση της Παρτιζάν στο β' ημίχρονο. Οι Σέρβοι βελτίωσαν την άμυνά τους, έκαναν επιμέρους σκορ 31-15 στην τρίτη περίοδο και ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Πι Τζέι Ντοζίερ ηγήθηκε επιθετικά της Παρτιζάν με 23 πόντους (9/13 δίπ., 1/4 τρίπ., 2/2 βολ.), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 22:34.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Λορέντζο Μπράουν έμεινε στους 7 πόντους με 3/12 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέιμς Νάναλι βοήθησε την Παρτιζάν με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν σημείωσε 19 πόντους, 5 ασίστ, 2 μπλοκ και 1 κλέψιμο για τους Ισραηλινούς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 47% της Παρτιζάν στο τρίποντο (10/21).

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μακάμπι είχε επικρατήσει με 96-81.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μακάμπι δοκιμάζεται στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό (18/1) για την 22η αγωνιστική της EuroLeague ενώ η Παρτιζάν θα παίξει στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό (19/1).