Εφές - Μονακό 78-80: Οκόμπο και Τζέιμς λύτρωσαν το Πριγκιπάτο

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αναντολού Εφές, επικρατώντας στο τέλος με 80-78, σε ένα αρκετά ιδιαίτερο από θέμα ρυθμού ματς.

Η Αναντολού Εφές υποδέχτηκε τη Μονακό και έπειτα από ένα αρκετά συναρπαστικό ματς, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη με 80-78 στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής της Euroleague.

Εφές Μονακό: Το ματς

Η Μονακό άρχισε πιο δυνατά τον αγώνα και στο πρώτο πεντάλεπτο προηγούνταν με το σκρο στο 12-9, ωστόσο το τέλος του δεκαλέπτου ανήκε στην Εφές που το ολοκλήρωσε όντας μπροστά με 23-22.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα και στο 5:00 πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 36-30 ενώ στο τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Ερντάμε Τσαν για μάι ακόμη φορά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το 43-39 υπέρ τους.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με υψηλό ρυθμό στο παρκέ και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 56-51 στα μισά αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τρόπο ώστε να γυρίσουν το ματς υπέρ τους και να πάρουν τη περίοδο με 65-60.

Η Μονακό έλεγχε τα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ωστόσο οι γηπεδούχοι παρέμειναν σταθερά σε κοντινή απόσταση. Στο 5:30 πριν το τέλος το σκορ ήταν 72-67 ενώ καθώς προσχωρούσε το ματς, η ένταση ανέβαινε. Ο Μπουμπουά στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα φάνηκε να βρίσκει το τρίποντο της ισοφάρισης, ωστόσο μετά από εξέταση στο άμεσο ριπλέι, οι διαιτητές χρέωσαν το καλάθι για 2 πόντους (79-78). Ο Οκόμπο με βολές έκανε το 80-78, ο Μπουμπουά ήταν άστοχος και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο σουτ του Μπουμπουά στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα όπου στην αρχή μέτρηση για 3 πόντους αλλά μετά από εξέταση φάνηκε ότι πατούσε τη γραμμή και τελικά το σκορ έγινε 79-78 αντί 79-79.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Έλι Οκόμπο, ο οποίος είχε συνολικά 16 πόντους με 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε συνολικά 22:04 λεπτά εντός παιχνιδιού.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάικ Τζέιμς που είχε επίσης 16 πόντους αλλά και ο Λόιντ που ολοκλήρωσε το ματς με 14 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Μπουμπουά που είχε 15 πόντους και έβαλε τα κρίσημα καλάθια στο τέλος.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ: Από τον Νταν Οτουρού που είχε συνολικά 3 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 17:23 λεπτά εντός παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ποσοστό ευστοχίας της Εφές από τα τρίποντα, όπου σούταρε με 45,8%, έχοντας 11/24!

ΤΙ ΈΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Αναντολού Εφές είχε περάσει νικηφόρα από την έδρα της Μονακό με 89-82.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό υποδέχεται την Κυριακή (28/1, 15:30) τη Σαλόν ενώ η Αναντολού Εφές τα βάζει την ίδια μέρα στις 17:00, εκτός έδρας, με την Καρσίγιακα.