Μονακό - Παρτίζαν 85-70: Ιστορικός Τζέιμς, στο... κυνήγι της 4άδας (vid)

Νίκος Καρφής
Ο Μάικ Τζέιμς.
Η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει της Παρτίζαν με 85-70, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μάικ Τζέιμς που έγραψε ιστορία.

Στο 14-10 ανέβηκε η Μονακό η οποία επικράτησε της Παρτίζαν με 85-70. Οι Μονεγάσκοι πάτησαν γκάζι στο τέλος και έφτασαν σε σημαντική νίκη. Από την άλλη πλευρά το σύνολο του Ομπράντοβιτς έπεσε στο 12-12.

Για τους νικητές ο Μάικ Τζέιμς είχε 19 πόντους και έτσι έπιασε τον Ντε Κολό στην 2η θέση της λίστας των κορυφαίων σκόρερ, με τον Σπανούλη να είναι πρώτος. Από την άλλη πλευρά ο Πάντερ εντυπωσίασε με 28 πόντους.

Μονακό - Παρτίζαν: Το ματς

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με τον Μάικ Τζέιμς που έκανε το 8-2. Ο Πάντερ μείωσε σε 14-13 για την Παρτίζαν, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με τον ίδιο παίκτη οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά με 14-16.

Ο Αβράμοβιτς έκανε το 22-26 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Ο Ντόντα Χολ μείωσε σε 25-26 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Μπλοσομγκέιμ με δύο καλάθια του έκανε το 30-26. Ο Τζέιμς έκανε το 40-33 στο 17' και έφτασε τους 17 πόντους στο ματς. Ο Πάντερ είχε 13 πόντους στο ημίχρονο.

Ο ΛεΝτέι έφερε το ματς στο 63-59 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ ο Τζέιμς διαμόρφωσε το 64-61 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Τζάιτε έκανε το 74-61 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ο Ουαταρά έκανε το 77-66 στο 37΄. O Tζέιμς έκανε το 81-68 στο 38' και κλείδωσε τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μονακό πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ έτρεξε επιμέρους 20-9 στο 4ο δεκάλεπτο

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζέιμς ήταν εντυπωσιακός με 19 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Πάντερ είχε 28 πόντους, αλλά δεν έφταναν.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ντόζιερ έμεινε άποντος με 0/6 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζάιτε έκανε καλό ματς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17 επιθετικά ριμπάουντ της Μονακό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό υποδέχεται τη Φενέρ στις 2 Φλεβάρη, ενώ η Παρτιζάν φιλοξενείται από τη Βίρτους.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Παρτίζαν επικράτησε με 89-85 της Μονακό στο πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-38, 65-61, 85-70