Μπαρτσελόνα-Βίρτους 84-57: Την ισοπέδωσε και συνεχίζει μόνη δεύτερη

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπαρτσελόνα (16-8) παρέσυρε τη Βίρτους Μπολόνια (15-9) στο Palau Blaugrana, επικρατώντας με 84-57 και συνεχίζοντας μόνη στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στη Βίρτους Μπολόνια, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 84-57 που τη φέρνει στη δεύτερη θέση έπειτα από 24 αγωνιστικές, πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Η Βίρτους κράτησε επαφή με το σκορ στην πρώτη περίοδο (20-17) και στη συνέχεια παραδόθηκε στις ορέξεις των Καταλανών που έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Palau Blaugrana ήταν αρκετά ισορροπημένο, η συνέχεια όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στην Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 21-10 στη δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας το εύθραυστο 20-17 στο 41-27 του ημιχρόνου, χτίζοντας... μαξιλαράκι ασφαλείας.

Μάλιστα ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις ανέβασε τη διαφορά στο +20, κάνοντας το 52-32 στο 25' ενώ οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 61-44 με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ, ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους με 7/12 δίποντα.

Σε ό,τι αφορά τη Βίρτους, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 84-57, συνεχίζοντας πλέον μόνη από τη δεύτερη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 16-8, πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-27, 61-44, 84-57.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα έχτισε διαφορά ασφαλείας από νωρίς χάρη στην απόδοσή της στη δεύτερη περίοδο όπου έκανε επιμέρους σκορ 21-10. Έκτοτε οι Καταλανοί διατηρούσαν σταθερά διψήφιες διαφορές και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Βίρτους.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα, σημειώνοντας 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 18:40.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα (16π.) και ο Γιαν Βέσελι (9π., 13ριμπ., 3ασ.) βοήθησαν ουσιαστικά την Μπαρτσελόνα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Αϊζάια Κορντινιέ ήταν πρώτος σκόρερ της Βίρτους με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μάρκο Μπελινέλι έμεινε στους 4 πόντους με 0/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα σε 21 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Βίρτους είχε επικρατήσει στην Μπολόνια με σκορ 80-75 κι έτσι η Μπαρτσελόνα υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βίρτους υποδέχεται την Παρτιζάν (2/2, 21:30) και η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (2/2, 21:00) για την 25η αγωνιστική.