Ζάλγκιρις - Μπαρτσελόνα 74-67: Λιθουανική... σφαλιάρα με Μπραζντέικις-Φρανσίσκο

Νίκος Καρφής
Η Ζάλγκιρις έριξε στο καναβάτσο τη Μπαρτσελόνα (74-67) στην πρεμιέρα της Euroleague, με τον Μπραζντέικις και τον Φρανσίσκο να πρωταγωνιστούν.

Για άλλη μια φορά τα τελευταία χρόνια οι Λιθουανοί αποδεικνύονται σκληρά καρύδια. Η Ζάλγκιρις ήταν εξαιρετική στην πρεμιέρα της Euroleague και επικράτησε με 74-67 της Μπαρτσελόνα σε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Για τους νικητές ο Μπραζντέικις μέτρησε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Φρανσίσκο είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα ο Λαπροβίτολα είχε 12 πόντους και 8 ασίστ.

Το ματς: Ζάλγκιρις - Μπαρτσελόνα

O Μπραζντέικις μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και η Ζάλγκιρις προηγήθηκε με 10-7 στο 4', με τη Μπαρτσελόνα να ψάχνεται στα πρώτα λεπτά. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και ο Φρανσίσκο έκανε το 21-14, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Μέτου έκανε το 29-23 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τους Καταλανούς να πασχίζουν να πλησιάσουν αλλά να μην τα καταφέρνουν. Ο Μπουτκεβίτσιους σκόραρε για το 32-23 στο 16'. Ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 πόντους για το 37-26. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να προβληματίζει και ο Μπραζντέικις έκανε το 43-31 στο ημίχρονο, φτάνοντας τους 10 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα μπήκα δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε γρήγορα με τον Λαπροβίτολα σε 45-42 στο 25'. O Πάρκερ έκανε το 48-46. Ο Άντερσον ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα για το 48-48 στο 29'.

Ο Μίτσελ έγραψε το 54-48 για τη Ζάλγκιρις στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο Πάρκερ έριξε τη διαφορά στους 3 για το 57-54 στο 34'. Ο Φρανσίσκο έκανε το 64-56. Ο Μπραζντέικις έκανε το 69-62 στο 39', ενώ ο Φρανσίσκο εκτέλεσε για το 72-65 στα 18 δευτερόλεπτα και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-31, 50-48, 74-67

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Μπαρτσελόνα ήταν άστοχη με 19/37 δίποντα και 5/20 τρίποντα, κάτι που πιστώνεται η άμυνα της Ζάλγκιρις, ενώ οι Λιθουανοί αντέδρασαν εξαιρετικά όταν οι Καταλανοί μείωσαν σε 57-54, έξι λεπτά για το τέλος.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μπραζντέικις τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος. Έδωσε πνοή στο πρώτο ημίχρονο στην Ζάλγκιρις.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Σατοράνσκι είχε μόλις 2 πόντους με 1/5 σουτ και δεν βοήθησε στο σκοράρισμα. Αλλά είχε 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Λαπροβίτολα είχε 12 πόντους και 8 ασίστ, αλλά δεν έφτανε στους Καταλανούς. Κανείς δεν εντυπωσίασε από τους ηττημένους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ζάλγκιρις εκτέλεσε μόλις 9 βολές στο ματς, πετυχαίνοντας τις 6.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Φρανσίσκο ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και το τρίποντο που... τελείωσε τη Μπάρτσα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Ζάλγκιρις δοκιμάζεται στην έδρα της Ρίτας Βίλνιους (6/10) για το πρωτάθλημα Λιθουανίας ενώ η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Γέιδα (6/10) για τη Liga Endesa.