Μακάμπι-Βιλερμπάν 89-82: Με ανατροπή στο φινάλε οι Ισραηλινοί

Η Βιλερμπάν έβαλε δύσκολα στη Μακάμπι όμως η «ομάδα του λαού» κράτησε τους Γάλλους χωρίς πόντο στα τελευταία πέντε λεπτά και επικράτησε με 89-82 στο Aleksandar Nikolic Hall.

Η Βιλερμπάν φλέρταρε με τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Βελιγράδι, διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Μακάμπι ωστόσο η ομάδα του Όντεντ Κάτας αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και επικράτησε με 89-82, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη EuroLeague. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν σερί 12-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο δίχως να δεχτούν πόντο σε αυτό το διάστημα και έφτασαν στην πρώτη νίκη της σεζόν.

Μακάμπι-Βιλερμπάν: Το ματς

Η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο κόντρα στη Μακάμπι και προηγήθηκε με 24-31 στο 10', έχοντας πρωταγωνιστή τον Ζοφρί Λοβέρν (9π.) και μοιράζοντας επτά ασίστ για δύο λάθη σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο Έντουιν Τζάκσον ανέβασε τη διαφορά στο +10 για τους φιλοξενούμενους (26-36, 12') που άντεξαν στην πίεση της Μακάμπι και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-52.

Ο Λοβέρν συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Ισραηλινών που στηρίχτηκαν στις πρωτοβουλίες των Ταμίρ Μπλατ (11π., 6ασ.) και Τζόρνταν Λόιντ (11π.). Η Μακάμπι συνέχισε να πιέζει, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο Aleksandar Nikolic Hall στο 71-71. Ακολούθως, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Λοβέρν να διαμορφώνει το 77-82 στο 35:26 και τη Μακάμπι να απαντά με σερί 12-0 για το τελικό 89-82 με τον Τζόρνταν Λόιντ, σημειώνονταςτην πρώτη νίκη στη φετινή EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-31, 51-52, 71-71, 89-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Μακάμπι όταν η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 77-82 στο 35'. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, φτάνοντας στη νίκη.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ταμίρ Μπλατ ήταν εντυπωσιακός, γεμίζοντας τη στατιστική του με 21 πόντους, 4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 12 ασίστ, δύο ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 28:51.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ζοφρί Λοβέρν έκανε τη διαφορά για τη Βιλερμπάν με 17 πόντους.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Έντουν Τζάκσον έμεινε στους 5 πόντους με 2/6 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Χασιέλ Ριβέρο άγγιξε το double-double με 11 πόντους και εννιά ριμπάουντ, ο Τζόρνταν Λόιντ πρόσθεσε 15 πόντους και ο Τζέιλεν Χόαρντ είχε 15 πόντους με 6/12 δίποντα και τέσσερις ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 17 λάθη της Βιλερμπάν.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H πρεμιέρα της ισραηλίτικης Winner League αναβλήθηκε κι έτσι η Μακάμπι θα παίξει με τη Μονακό στο Πριγκιπάτο (9/10) ενώ η Βιλερμπάν φιλοξενεί τη Μονακό (6/10) για την τρίτη αγωνιστική στο γαλλικό πρωτάθλημα.