Βίρτους Μπολόνια - Αναντολού Έφες 67-76: Απόδραση με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο!

Γιώργος Κούβαρης
Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο η Αναντολού Εφές «άλωσε» την Μπολόνια και έκανε νικηφόρο ξεκίνημα στην Euroleague κερδίζοντας την Βίρτους με 76-67.

Για 31 λεπτά ήταν... ματσάρα. Με πολλές εναλλαγές στο σκορ, εκατέρωθεν σερί και την αγωνία να χτυπάει «κόκκινα» στην Μπολόνια.

Όμως στην τελευταία περίοδο η Αναντολού Εφές πάτησε το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους σκορ 19-3 μετέτρεψε το 54-51 υπέρ της Βίρτους στο 31' σε 57-70 πέντε λεπτά αργότερα! Αυτό ήταν! Οι τίτλοι τέλους είχαν πέσει στο ματς και αυτό χάρη στο τρομερό ξέσπασμα της τουρκικής ομάδας.

Το ματς: Βίρτους Μπολόνια – Αναντολού Εφές

Η αστοχία της Βίρτους Μπολόνια στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στην Αναντολού Εφές να προηγηθεί με 7-13 χάρη στο πολύ καλό ξεκίνημα του Οσμάνι. Παρόλα αυτά δεν υπήρξε και συνέχεια. Κορντινιέ και Ζίζιτς έκαναν την ανατροπή για λογαριασμό των γηπεδούχων και με επιμέρους 14-2 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 6 πόντους διαφορά (21-15) έχοντας αποκτήσει τον ρυθμό και το μομέντουμ του αγώνα.

Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε και να τα εκμεταλλευτεί. Η Εφές «απάντησε» με τον Σμιτς, μείωσε στο καλάθι (24-22 στο 13') και άλλαξε εκ νέου την εικόνα στο παιχνίδι. Μάλιστα έφερε το ματς στα ίσια με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το σκορ στους 36 πόντους (36-36). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/16 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 12/14 βολές ενώ η τουρκική ομάδα είχε μετρήσει αντίστοιχα 11/21 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 2/5 βολές.

Δυναμικό ήταν το «μπάσιμο» της Βίρτους στην 3η περίοδο καθώς πραγματοποίησε σερί 11-0 με την έναρξη του β' ημιχρόνου παίρνοντας διαφορά 11 πόντων (36-47)! Ουσιαστικά είχε περιορίσει την ιταλική ομάδα στο «μηδέν» για κάτι λιγότερο από πέντε καθώς ο Κορντινιέ σημείωσε τους πρώτους πόντους των Μπολονέζων στο 25' για το 38-47. Όπως αποδείχθηκε ήταν κομβικό σημείο καθώς η Βίρτους βρήκε ψυχολογία για να πάρει εκ νέου προβάδισμα με 50-49 λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Εκείνος που είχε αναλάβει δράση ήταν ο Τόκο Σενγκέλια (12π.) ο οποίος είχε ηγηθεί για ένα επιμέρους 14-2 (!) το οποίο είχε φέρει την ιταλική ομάδα μπροστά στο σκορ. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-51 με τη Βίρτους να φτάνει και στο 54-51 λίγο αργότερα. Η συνέχεια ήταν καρμπόν όλου του ματς καθώς το προβάδισμα άλλαξε άρδην χέρια με 6-0 σερί της Εφές για το 54-57 στο 32' . Δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε και στο +10 (56-66 στο 34') ύστερα από δύο σερί τρίποντα του Λάρκιν έχοντας πάρει εκ νέου το μομέντουμ του αγώνα.

Η διαφορά έφτασε και το +12 για την τουρκική ομάδα έχοντας φτάσει το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο στο 3-19! Αυτό ήταν. Έκτοτε δεν υπήρξε άλλο σερί και άλλος γυρισμός για τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Μιγιάτοβιτς να παίρνει τη νίκη με 76-67 και να ξεκινάει με τον καλύτερο τρόπο το φετινό της ταξίδι στα παρκέ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Που αλλού; Στη φοβερή αντεπίθεση της Αναντολού Εφές στην τελευταία περίοδο και στο επιμέρους 19-3 με το οποίο κατάφερε να πάρει διαφορά 12 πόντων και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης στην έδρα της Μπολόνια.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νταν Οτούρου ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της Εφές έχοντας 14 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Κακό ματς από τον Γουίλ Κλάιμπερν με 0/3 σουτ και 2 λάθη.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σέιν Λάρκιν «ξύπνησε» για τα καλά στην τελευταία περίοδο και με δύο back to back τρίποντα μετέτρεψε το «ρευστό» 56-60 σε 56-66. Συνολικά είχε 11 πόντους με 3/6 τρίποντα, 6 ριμπαόυντ και 3 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κορντινιέ προσπάθησε για την Βίρτους έχοντας 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η κακή αναλογία ασίστ/λαθών της Βίρτους (14/18) και το κακό ποσοστό στα τρίποντα με 5/20.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Βίρτους θα υποδεχθεί την Πιστόια για το πρωτάθλημα Ιταλίας (6/10, 21:00), ενώ η Αναντολού Εφές θα φιλοξενήσει για το πρωτάθλημα Τουρκίας την Γιάλοβασπορ (6/10, 18:00).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-36, 52-51, 67-76.