Μονακό - Μακάμπι 85-79: Τζέιμς και Οκόμπο «καθάρισαν» στο δεύτερο μισό

Η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει της αξιόμαχης Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-79, στην αρχή της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο πρώτο ματς της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague, η Μονακό υποδέχτηκε στο Μόντε Κάρλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αποκτήσουν το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις προσπάθειες από τους φιλοξενούμενους, η νίκη κατέληξε στην ομάδα από το Πριγκιπάτο, έχοντας επικρατήσει με 85-79.

Μονακό – Μακάμπι: Το ματς

Η Μονακό μπήκε με φόρα ωστόσο η Μακάμπι της έβαλε γρήγορα στοπ και οι δύο πλευρές απέκτησαν παρόμοιο ρυθμό. Στο 5:53 το σκορ ήταν στο 9-9, ενώ κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου καμία από της δύο δεν κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά, με τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις να κάνει το 23-21 για τους φιλοξενούμενους στο τέλος της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα από το Ισραήλ φάνηκε να επιβάλλει τον ρυθμό της, έχοντας σταθερά το πάνω χέρι μέχρι το πεντάλεπτο. Το σκορ στο 5;00 ήταν 35-30, με τη διαφορά να παραμένει στους πέντε πόντους μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου το σκορ ήταν 46-41.

Οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο μισό και η αναμέτρηση απέκτησε ξανά χαρακτήρα ντέρμπι. Στο 4:54 ο Τζέιλεν Χορντ ισοφάρισε σε 53-53, με τους γηπεδούχους ωστόσο να κάνουν την ανατροπή και να αποκτούν το προβάδισμα, φτάνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 65-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τη Μακάμπι ωστόσο να δείχνει πως δεν θα άφηνε εύκολα τη διεκδίκηση της νίκης. Στο 4:25 το σκορ ήταν στο 74-71 ενώ λίγο αργότερα ο Οντέντ Κάτας έκανε challenge για κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να βγαίνει νικητής.

Ο Οκόμπο βρήκε μεγάλο τρίποντο στο 1:31 για το 83-77 με τους φιλοξενούμενους όμως να μην τα παρατάνε και να μειώνουν άμεσα σε 83-7, ωθώντας σε time out τους γηπεδούχους. Στα 30,7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος η Μακάμπι πήρε την κατοχή ύστερα από τη χρήση του άμεσου replay αλλά μετά το time out η άμυνα της Μονακό ήταν υποδειγματική και κράτησε την απόσταση στο +5, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη νίκη με 85-79

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-46, 65-60, 85-79

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην άμυνα που έβγαλε η Μονακό μετά το time out στα 30,7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και κράτησε την απόσταση στο +5.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς που έφτασε τους 17 πόντους ενώ παράλληλα μοίρασε 6 ασίστ σε 31:18 λεπτά παιχνιδιού, μαζεύοντας με αυτόν τον τρόπο 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Τζον Ντιμπαρτολομέο που σε 17:43 λεπτά είχε μόλις 3 πόντους ενώ πήρε επίσης μόλις 1 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Τζέιλεν Χορντ που σε 28:15 λεπτά εντός παρκέ είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 80% της Μακάμπι στις βολές εντί του 45% της Μονακό.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Έλι Οκόμπο που σε 26:59 λεπτά είχε 17 πόντους με 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό υποδέχεται το Σάββατο (12/10, 19:00) τη Σταντ Ροσελέ για το γαλλικό πρωτάθλημα ενώ η Μακάμπι φιλοξενεί την Κυριακή (13/10, 18:40) τη Νες Ζιόνα για το πρωτάθλημα του Ισραήλ.