Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 78-71: Κάνααν και Μπολομπόι το 2/2 των Σέρβων!

Γιώργος Κούβαρης
Ο Ερυθρός Αστέρας διπλασίασε τις νίκες του στην Euroleague κερδίζοντας στο Βελιγράδι την Μπασκόνια με 78-71. Κάνααν (19π., 3/6τρ.) και Μπόλομποϊ (15π., 8ριμπ.) οι καλύτεροι των Σέρβων.

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια της φετινής Euroleague σημείωσε ο Ερυθρός Αστέρας καθώς επικράτησε των Βάσκων στην «Belgrade Arena» με 78-71.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν η ομάδα που έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο έως και το τέλος του αγώνα, παίρνοντας σταθερά διαφορές που έφταναν έως και τους 14 πόντους. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από την Μπασκόνια, παρά μόνο τη στιγμή που πλησίασε σε 66-62 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος.

Ο εξαιρετικός Αϊζάια Κάνααν (19π., 3/6τρ.) πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έχοντας τις βοήθειες των Μπολομπόι (15π., 8ριμπ.) και Κάλινιτς (12π., 3/5τρ.) δεν άφησε τον Τσίμα Μονέκε (19π.) και την παρέα του να απειλήσουν τους Σέρβους με εντός έδρας ήττα.

Το ματς: Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια

Ο Αϊζάια Κάνααν ήταν εκείνος που έδωσε τον ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα ώστε να πάρει το μομέντουμ ο Ερυθρός Αστέρας ελέγχοντας το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Μαζί με τον Νεμάνια Νέντοβιτς βοήθησαν την ομάδα τους να πάρει διαφορά 10 πόντων (20-10) στο 7' πριν μειώσουν οι Βάσκοι σε 25-20 με τη λήξη της α' περιόδου. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να να έχουν τον έλεγχο και με επιμέρους 11-4 να προηγηθούν με 36-24 στο 13'. Η διαφορά των 12 πόντων είχε σταθεροποιηθεί στο μεγαλύτερο διάστημα του β' δεκαλέπτου (42-30 στο 17') για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο 42-34. Οι γηπεδούχοι είχαν μετρήσει 9/20 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 11-3 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 4 λάθη, ενώ στον αντίποδα η Μπασκόνια είχε «γράψει» στην στατιστική της 12/17 δίποντα, μόλις 1/6 τρίποντα, 7/9 βολές, ενώ δεν είχε κανένα επιθετικό ριμπάουντ (12-0).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σταθερά το πάνω χέρι στο ματς και διψήφια διαφορά στο σκορ, ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά και με 14 πόντους (54-40) στο 26'. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι έως εκείνο το σημείο ήταν να μειώσουν στους 10 πόντους με τη λήξη της 3ης περιόδου (59-49). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρισκόταν στο +13 (65-52) έως το 33' ωστόσο η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Οι Βάσκοι πέρασαν στην αντεπίθεση, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος μπήκε στην εξίσωση συμπληρώνοντας τον Μονέκε και με επιμέρους 10-1 μείωσαν σε απόσταση δύο κατοχών (66-62) τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Κάνααν το έπιασε από εκεί που το είχε αφήσει, «απάντησε» τον εξαιρετικό Μονέκε που είχε μειώσει σε 71-66 στο 01:30 για το τέλος, αλλά ένα τρίποντο του Κάλινιτς έριξε την χαριστική βολή στη Μπασκόνια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην άμεση αντίδραση που έδειξε ο Ερυθρός Αστέρας στην τελευταία περίοδο και πιο συγκεκριμένα όταν η Μπασκόνια είχε επιστρέψει από το -14 μειώνοντας στους 4 πόντους τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Αϊζάια Κάνααν ήταν σε εξαιρετικό βράδυ έχοντας πετύχει 19 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24:22.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Λίγα πράγματα από τον Μάρκους Χάουαρντ ο οποίος αγωνίστηκε 20:41 και είχε 2/7 εντός παιδιάς.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τσίμα Μονέκε προσπάθησε για την Μπασκόνια έχοντας 19 πόντους με 7/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 3/18 τρίποντα της Μπασκόνια σε αντίθεση με τα 10/22 τρίποντα του Ερυθρού Αστέρα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζοέλ Μπολομπόι τελείωσε το ματς έχοντας 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, συμπληρώνοντας ιδανικά τον Κάνααν.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: .Ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ιγκοκέα για την Aba Liga (12/10, 19:00) ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Μούρθια (12/10, 19:00) για την ACB.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 42-34, 59-49, 78-71.