Εφές-Φενέρμπαχτσε 78-83: Το έκανε θρίλερ όμως συνεχίζει αήττητη

Η Φενέρμπαχτσε είδε την Εφές να επιστρέφει από το -11 στο 35' ωστόσο επικράτησε με 78-83 και έκανε το 2-0 στη EuroLeague.

Η Φενέρ συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στη EuroLeague, επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 78-83 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-0, ρίχνοντας τους γηπεδούχους στο 1-1.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διατηρούσε το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ωστόσο ο Τζόρνταν Νουόρα έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 74-74 στο 38'!

Έστω κι έτσι, η Φενέρ έφτασε στη νίκη, τελειώνοντας τον αγώνα με «διψήφιους» τους Κόλσον (16π.), Μπόλντγουιν (15π.), Χέιζ-Ντέιβις (11π.) Ζάγκαρς (11π.) και Μπιρτς (10π.).

Εφές-Φενέρμπαχτσε: Το ματς

Η Φενέρμπαχτσε βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά κόντρα στην Εφές και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 21-27, βρίσκοντας λύσεις με το μακρινό σουτ και σημειώνοντας 6/9 τρίποντα!

Μάλιστα, ο Μπόνζι Κόλσον σημείωσε 14 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές για τη Φενέρ που είχε οκτώ ασίστ για μόλις δύο λάθη σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Εφές στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Νταν Οτούρου (10π.).

Στη συνέχεια, ο Κεμ Μπιρτς ανέβασε τη διαφορά στο +15 (23-38) για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-46, συνεχίζοντας να σουτάρει με καλά ποσοστά πίσω από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα για το 51-60 στο 30'.

Πάντως, οι Ταρίκ Μπιμπέροβιτς και Ελάιτζα Μπράιαντ αρπάχτηκαν λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου όταν ο πρώτος προσπάθησε να τελειώσει τη φάση με διείσδυση και δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα να αποβληθούν και οι δυο.

Ακολούθως ο Μπόλντγουιν σκόραρε για το 54-68 ενώ ο Χέις-Ντέιβις διαμόρφωσε το 63-74 στο 35' όμως η Εφές έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, τρέχοντας σερί 11-0 και φέρνοντας το ματς στα ίσα με τον Τζόρνταν Νουόρα για το 74-74 στα 2:03 για το φινάλε!

Παρ' όλα αυτά, η Φενέρμπαχτσε δεν πανικοβλήθηκε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, σημειώνοντας επτά αναπάντητους πόντους για το 74-81 με τον Ζάγκαρς, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη με 78-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 37-46, 51-60, 78-83.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση της Φενέρμπαχτσε όταν η Εφές ισοφάρισε σε 74-74 στα δύο λεπτά για το φινάλε, τρέχοντας σερί 7-0 και διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κεμ Μπιρτς άγγιξε το double-double με 10 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 15 βαθμούς στο PIR.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μπόνζι Κόλσον έδωσε λύσεις ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 3/5 τρίποντα, δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζόρνταν Νουόρα έμεινε στους 5 πόντους με 2/3 δίποντα και 0/6 τρίποντα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Νταν Οτούρου είχε 21 πόντους και έξι ριμπάουντ για την Εφές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15/27 τρίποντα της Φενέρμπαχτσε.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Φενέρμπαχτσε παίζει στην έδρα της Γιάλοβασπορ (12/10) ενώ η Εφές αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπούρσασπορ (12/10) για το τουρκικό πρωτάθλημα.