Μπασκόνια-Ρεάλ 76-72: Οι Βάσκοι βύθισαν κι άλλο τη «Βασίλισσα» (vid)

Η Μπασκόνια (2-1) επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης (1-2) με 76-72, υποχρεώνοντας τους φιναλίστ της περσινής Ευρωλίγκας στην πέμπτη ήττα σε οκτώ επίσημους αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις!

Η Ρεάλ βρίσκεται σε κακό φεγγάρι και η Μπασκόνια βύθισε κι άλλο τη «Βασίλισσα», επικρατώντας με 76-72 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Τσους Ματέο στην πέμπτη ήττα σε οκτώ αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στη Μαδρίτη (17/10, 21:45)!

Συγκεκριμένα, οι Μαδριλένοι έχουν ρεκόρ 1-1 στο ισπανικό Supercopa, 1-2 στην ισπανική λίγκα και 1-2 στην Ευρωλίγκα, με τον Πάμπλο Λάσο να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη απέναντι στην πρώην ομάδα του ως head coach της Μπασκόνια.

Μπασκόνια-Ρεάλ: Το ματς

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μπασκόνια, έχοντας μόλις 1/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα όμως προηγήθηκε με 13-18 στο 10' απέναντι στους Βάσκους που πήραν δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ και στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Μάρκους Χάουαρντ (6π.).

Στη συνέχεια, οι Λουαού-Καμπαρό και Μονέκε έκαναν το 30-25 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 36-35. Πάντως, η Ρεάλ Μαδρίτης ανέκτησε το προβάδισμα και ο Γκάμπριελ Ντεκ έδωσε... μαξιλαράκι έξι πόντων στη «Βασίλισσα» (46-52, 28').

Η Μπασκόνια πίεσε και ο Τσίμα Μονέκε ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 69-67 στα 2:25 για το φινάλε! Ο Χεζόνια απάντησε με τρίποντο για το 70-70 όμως ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε μεγάλο καλάθι για το 74-70 στα 15"! O Έντι Ταβάρες μείωσε σε 74-72 και ο Μονέκε από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό 76-72 για τους γηπεδούχους!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 48-52, 76-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην απόδοση της Μπασκόνια στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Μάριο Χεζόνια ευστόχησε σε τρίποντο για το 70-70 στο 38' όμως η συνέχεια ανήκε στους Βάσκους.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τσίμα Μονέκε είχε 14 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο σε 27:39.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Σε κακή βραδιά ο Καμάρ Μπόλντγουιν με 1/8 σουτ εντός πεδιάς όμως η απόδοσή του δεν στοίχισε στην Μπασκόνια.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρκους Χάουαρντ σημείωσε 15 πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 17:49.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ντζάναν Μούσα είχε 17 πόντους και τέσσερις ασίστ σε 25 λεπτά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπασκόνια δοκιμάζεται στην έδρα της Βιλερμπάν (18/10, 21:30) και η Ρεάλ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική της regular season.