Μονακό - Παρί 80-87: Ο τρομερός Σορτς... όρθωσε ανάστημα στο Πριγκιπάτο, μεγάλο «διπλό» η Παρί!

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Τι Τζέι Σορτς να πραγματοποιεί ολοκληρωτική εμφάνιση στο Μονακό (28π., 10ασ., 4ριμπ.) η Παρί έκανε τη μεγάλη έκπληξη καθώς επικράτησε μέσα στο Πριγκιπάτο 87-80!

Όσο μπόι λείπει από τον Σορτς, άλλο τόσο... μπάσκετ έχει μέσα του! Μπορεί να είναι rookie στην Euroleague αλλά με τις εμφανίσεις του έχει αναγκάσει τους πάντες στη διοργάνωση να υποκλιθούν μπροστά του και να αναγνωρίσουν το πλούσιο ταλέντο του!

Ο Αμερικανός γκαρντ απέδειξε ότι η νίκη της Παρί επί του Παναθηναϊκού μόνο...τυχαία δεν ήταν! Πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση στο Πριγκιπάτο καθώς τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 28 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη και PIR που έφτασε τις 39 μονάδες!

Οι Γουόρντ και Μάλκολμ συμπλήρωσαν από 15 και 13 πόντους, σε μια σπουδαία νίκη των Παριζιάνων στον γαλλικό «εμφύλιο». Από πλευράς Μονακό που είχε μόλις 4/23 τρίποντα, ο Τζέιμς άργησε να... ξυπνήσει, ενώ εκείνος που προσπάθησε να κρατήσει «ορθια» την ομάδα του ήταν ο Μαμ Ζαϊτέ (13π., 7ριμπ.)

Το ματς: Μονακό-Παρί

Με τον Τι Τζέι Σορτς να δίνει από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό στο παιχνίδι η Παρί αιφνιδίασε την γηπεδούχο Μονακό και βρέθηκε να προηγείται με 9-0 στο δίλεπτο και με 14-4 στο 4'. Η ομάδα του Τιάγκο Σπλίτερ έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι (7-16 στο 5') ωστόσο οι Παπαγιάννης και Οκόμπο έφεραν την Μονακό σε απόσταση βολής (15-16 στο 7') έχοντας ολοκληρώσει ένα επιμέρους σκορ 11-1! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +3 (22-25) και έκτοτε διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα μίας-δύο κατοχών.

Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν ασταμάτητος και κρατούσε την Παρί σε απόσταση 5-6 πόντων (30-35 και 36-42) έως και το τέλος του ημιχρόνου (43-49). Συγκεκριμένα έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 19 πόντους με 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι Παριζιάνοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 11/18 δίποντα και 7/13 τρίποντα, ενώ αντίστοιχα η Μονακό είχε μετρήσει 15/29 δίποντα αλλά μόλις 2/11 τρίποντα και 7/15 βολές.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Οι Έλι Οκόμπο και Μαμ Ζαϊτέ ήταν εκείνοι που βοήθησαν τη Μονακό ώστε να «ροκανιστεί» η διαφορά, κάτι που έγινε στο διάστημα που ο Σορτς έπαιρνε «ανάσες» στον πάγκο. Για την ακρίβεια όχι μόνο εξανεμίστηκε η διαφορά αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 21-10 πήραν διαφορά πέντε πόντων (64-59) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (64-63).

Η εμπειρία (κυρίως) του Μάικ Τζέιμς έπαιξε ρόλο στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Ο Αμερικανός γκαρντ ανέλαβε δράση, πήρε την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και ηγήθηκε ώστε να βρεθεί η Μονακό στο +6 (73-67) στο 34'. Όμως όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν ήταν και αρκετό για να «κλειδώσει» από νωρίς τη νίκη των Μονεγάσκων. Η Παρί «απάντησε» άμεσα με 5-0 σερί για το 73-72 μετατρέποντας εκ νέου το παιχνίδι σε ντέρμπι. Φευ... Ήταν μέχρι να... πάρει και πάλι μπροστά ο φοβερός και τρομερός, Σόρτς!

Ο βραχύσωμος γκαρντ πήρε εκ νέου την κατάσταση στα χέρια του και είτε δημιουργώντας, είτε «εκτελώντας», οδήγησε την ομάδα του σε νέο προβάδισμα (79-84 στο 1:35 πριν από το τέλος) υπογράφοντας μια σπουδαία νίκη στον γαλλικό «εμφύλιο».

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην τρομερή εμφάνιση του Τι Τζέι Σορτς και στην άμεση αντίδραση της Παρί όταν η Μονακό είχε γυρίσει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο έχοντας πάρει προβάδισμα με 73-67 στο 34'. Όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-7 και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Απίθανο ματς πραγματοποίησε ο Τι Τζέι Σορτς έχοντας 28 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη και 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ταϊσόν Γουόρντ είχε 15 πόντους με 3/3 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ ο Μάλκολμ άλλους 13 πόντους με 3/4 τρίποντα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 1/7 εντός παιδιάς σε 25 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ουσιαστικά κανείς παίκτης της Μονακό δεν έκανε το κάτι παραπάνω, με εξαίρεση, ίσως τον Μαμ Ζαϊτέ (13π., 7ριμπ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το άθλιο 17% της Μονακό στα τρίποντα (4/23) και το εξαιρετικό ποσοστό της Παρί στα δίποντα με 67% (22/33).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό θα φιλοξενηθεί στην έδρα της Νανσί (26/10, 21:30), ενώ η Παρί θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Σολέ (26/10, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-49, 64-63, 80-87.