Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 90-83: Συνεχίζουν από την κορυφή οι Καταλανοί

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Βιλερμπάν (2-3) έφερε την Μπαρτσελόνα (4-1) στα όριά της όμως οι Καταλανοί επικράτησαν με 90-83 και συνεχίζουν από την κορυφή της κατάταξης έπειτα από πέντε αγωνιστικές στη regular season μαζί με τη Ζαλγκίρις.

Η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση στο Palau Blaugrana, ζορίζοντας τους Καταλανούς που επικράτησαν με 90-83 χάρη στα μεγάλα καλάθια των Σατοράνσκι και Πάντερ στα τελευταία λεπτά. Έτσι η ομάδα του Τζοάν Πενιαρόγια έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες και οδηγεί την κούρσα στην κατάταξη μαζί με τη Ζάλγκιρις.

Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν: Το ματς

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο Palau Blaugrana, με τον Τεό Μαλεντόν να δίνει λύσεις στην επίθεση της Βιλερμπάν και τον Νάντο Ντε Κολό να σκοράρει πίσω από τα 6.75 για το 17-20 στο 10' απέναντι στην Μπαρτσελόνα που επέμεινε στο μακρινό σουτ (3/8 τρίπ.) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ.

Στη συνέχεια οι Καταλανοί πίεσαν ωστόσο η Βιλερμπάν διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ τς 43-44, με τον Νιλ Σακό (11π., 8ριμπ.) να κουβαλάει επιθετικά τους Γάλλους και το δίδυμο των Μαλεντόν, Καουντί να αποτελεί ιδανικό supporting cast. Όσον αφορά την Μπαρτσελόνα, συνέχισε να παίρνει πόντους πίσω από το τρίποντο (7/15) όμως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με οκτώ λάθη.

Πάντως ο Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε τους «μπλαουγκράνα» στη θέση του οδηγού (48-47, 23') και ο Τσιμέζι Μέτου διαμόρφωσε το 69-69 στο 30'. Οι πέντε σερί πόντοι των Σατοράνσκι, Πάντερ έκαναν το 81-79 για τους γηπεδούχους ενώ ο Τσέχος γκαρντ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το +5 της Μπάρτσα στα 2:45 για το φινάλε (86-81).

Η Βιλερμπάν έφερε την Μπαρτσελόνα στα όριά της όμως ο Κέβιν Πάντερ ευστόχησε για το 88-83 στα 28"! Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 90-83 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-1, πιάνοντας κορυφή στην κατάταξη μαζί με τη Ζάλγκιρις και ρίχνοντας τη Βιλερμπάν στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-44, 69-69, 90-83.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα μεγάλα σουτ των Τόμας Σατοράνσκι (86-81, 37:15) και Κέβιν Πάντερ (88-83, 39:32) στα τελευταία λεπτά του ματς στο Palau Blaugrana.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γιαν Βέσελι γέμισε τη stat line του με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα σε 22:47.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Άντμιραλ Σκόφιλντ είχε 2/5 σουτ εντός πεδιάς και τέσσερα λάθη σε 22 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κέβιν Πάντερ σημείωσε 20 πόντους, 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο σε 26:39.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τεό Μαλεντόν είχε 21 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ για τους φιλοξενούμενους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Βιλερμπάν είχε 13 ασίστ για 13 λάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται στην έδρα της Μάλαγα (27/10) για την 5η αγωνιστική της Liga Endeda και η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Σεντ-Κουεντίν (27/10) για τη γαλλική λίγκα.