Μιλάνο - Μπάγερν 79-78: Το απίθανο buzzer του ΛεΝτέι κράτησε την έδρα (vid)

Την ώρα που η Μπάγερν Μονάχου κρατούσε σφιχτά το... break της έδρας, ο Ζακ ΛεΝτέι με ένα φόλοου στη λήξη του χρόνου έδωσε τη νίκη στην Αρμάνι Μιλάνο και το 1-0 στη σειρά με τους Γερμανούς!

Λένε πως μία έδρα «σπάει» πιο εύκολα στο πρώτο ματς. Η Μπάγερν Μονάχου επιχείρησε να αρπάξει το πλεονέκτημα έδρας στην προημιτελική σειρά με την Αρμάνι Μιλάνο

Και το έκανε! Για 39 λεπτά και 59 δεύτερα! Και εκεί ήρθε ο Ζακ ΛεΝτέι και το απίθανο buzzer beater του για να κρίνει τον πρώτο προημιτελικό «εμφύλιο» των δύο Ιταλών προπονητών!

Το ματς

To πρώτο ημίχρονο ανήκει αποκλειστικά στην Μπάγερν Μονάχου. Μπλόκαρε την Αρμάνι Μιλάνο. Ο Αντρέα Τρινκιέρι υποχρέωσε τον Έτορε Μεσίνα σε απόγνωση. Σε ένα από τα time out τις ιταλικής ομάδας, ο Μεσίνα δεν μίλησε καν.

Η Μπάγερν μετά το αρχικό 20-16, κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων, με ένα σερί 6-0 (26-16).

Και από εκείνο το σημείο, «έχτισε» πάνω στην ευκολία της να σκοράρει και στην εξαιρετική της άμυνα. Ξέφυγε αρχικά με 12 (32-20), μετά με 17 πόντους (38-21) και ακόμη και 19 (η μεγαλύτερη τιμή, 40-21).

Το φινάλε στο πρώτο ημίχρονο – και παρά την απώλεια του Ουάιλερ Μπαμπ για την Μπάγερν – δεν μαρτυρούσε αυτό που συνέβη.

Η Μπάγερν βρέθηκε από το +17 (44-27) στο +2 (67-65) με πέντε λεπτά στο ρολόι. Η Αρμάνι κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, βρίσκοντας λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ένα σερί 9-0 έφερε το ματς στο... όριο (67-65).

Εκεί η Μπάγερν, η οποία νωρίτερα έκανε ρεσιτάλ λαθών και κακών επιλογών, είδε τον απόλυτο πρωταγωνιστή της, τον Ντένις Σίλεϊ (23π.) να της δίνει ανάσα με σουτ τριών πόντων (73-67).

Ο ΛεΝτέι με καλάθι και φάουλ έφερε ξανά την Αρμάνι σε απόσταση βολής (73-70).

Δύο φάσεις αργότερα, ο Κάιλ Χάινς διαμόρφωσε το 74-72. Και ο ΛεΝτέι έφερε το ματς στο «Χ» (74-74) και ενώ απέμενε ένα λεπτό για το φινάλε. Ο Γκιστ αστόχησε σε δύο βολές και στην επόμενη φάση ο Ροντρίγκεθ «εκτέλεσε» για τρεις (77-74).

Σε εκείνο το σημείο, το Μιλάνο έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 10-1, από το 73-67, στο 77-74!

Οι δύο βολές του Μπόλντγουιν διαμόρφωσαν το σκορ σε 77-76. Και εκεί ξεκίνησε το απίθανο φινάλε. Δύο βολές του Γκιστ, με ένα δεύτερο στο ρολόι, έφεραν την Μπάγερν μπροστά με 77-76.

Και στην τελευταία φάση, η... κομπίνα δούλεψε, ο ΛεΝτέι βρέθηκε μόνος του στον αέρα και δεν αστόχησε!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι δεν παράτησε το ματς και παρά τη φτωχή δημιουργία (10 ασίστ), κράτησε χαμηλά τα λάθη (8) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζακ ΛεΝτέι όχι μόνο για το buzzer beater, αλλά για την παρουσία του: 17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με μία σειρά μεγάλων καλαθιών, αλλά και οι Ντιλέινι, Πάντερ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Λέον Ραντόσεβιτς με 2 πόντους σε 13:33.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: To επιθετικό ριμπάουντ του ΛεΝτέι για την ισοφάριση. Στη συνέχεια ο Γκιστ έχασε 2 βολές και ο Ροντρίγκεθ ευστόχησε σε τρίποντο (77-74), βάζοντας μπροστά την Αρμάνι, μετά τα το 16-15..

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά η τελευταία, με το νικητήριο καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το πρώτο ημίχρονο και τις μόλις 10 ασίστ. Η Μπάγερν το δεύτερο, αλλά και την τελευταία άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 78-78

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-0

Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 79-78