Σανς - Λέικερς 140-111: Το δωδεκάλεπτο του τρόμου (vid)

Οι Φίνιξ Σανς διέλυσαν τους Λος Άντζελες Λέικερς με 140-111, σκοράροντας 48 πόντους στην 1η περίοδο. Τριάντα πόντους είχε ο Μπούκερ, 31 ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε ακόμη ένα milestone.

Οι Φίνιξ Σανς χρειάστηκαν ένα δωδεκάλεπτο. Το πρώτο. Για να καταδείξουν ποιος θα επικρατήσει. Ποιος είναι το αφεντικό. Και τι μπορεί να συμβεί σε μία ενδεχόμενη (εκ νέου) μονομαχία στα playoffs. Προηγήθηκαν με 48-22 μετά από μόλις 12 λεπτά αγώνα και ύστερα... έπαιξαν με τους Λος Άντζελες Λέικερς του play-in.

Οι Σανς, οι οποίοι είναι η μόνη ομάδα που έχει επικυρώσει τη συμμετοχή της στα playoffs και αναμένεται να είναι το Νο1 στη Δύση και σε ολόκληρο το ΝΒΑ, είδαν τον Ντέβιν Μπούκερ να σημειώνει 30 πόντους (4/10 τριπ., 8/15 διπ., 2/2 βολές) και να μοιράζει 10 ασίστ, ενώ ο Ντεάντρε Έιτον πρόσθεσε 23 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Κάμερον Πέιν (που παίρνει κάποια απ' τα λεπτά του τραυματία Κρις Πολ) είχε 9 πόντους και 11 ασίστ.

Συνολικά οι Σανς είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Όσο για τους Λέικερς; Η 38η ήττα (29-38 το ρεκόρ τους) τους οδηγεί πάνω στους Σανς, αν φυσικά επικρατήσουν στο play-in. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε ακόμη ένα εξαιρετικό ματς με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, το οποίο τον έφερε σε ένα ξεχωριστό κλαμπ, ως το μοναδικό μέλος του με τουλάχιστον 30 χιλιάδες πόντους, 10 χιλιάδες ριμπάουντ και 10 χιλιάδες ασίστ.

Αλλά ούτε αυτό το επίτευγμα είναι ικανό να αλλάξει τη μοίρα των φετινών Λέικερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 48-22, 79-56, 119-90, 140-111